Wielka Brytania. Andrzej Duda: Polska jest teraz w szczególnym momencie

Świat
Wielka Brytania. Andrzej Duda: Polska jest teraz w szczególnym momencie
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda

Jeżeli będzie taka potrzeba- przybędzie, ale jest to przede wszystkim jego decyzja i kwestia względów obiektywnych związanych z obroną Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do potencjalnej obecności Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie podczas wizyty Joe Bidena w Polsce.

Prezydent na briefingu po spotkaniu z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, że to jego pierwsze bezpośrednie spotkanie z z tym politykiem.

Duda: Polska jest w szczególnym momencie

Duda ocenił, że Polska jest teraz w szczególnym momencie. - Za chwilę w Warszawie będzie szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki i to będzie spotkanie z panem prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem - mówił. Dodał, że zaproszony na nie został także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

 

ZOBACZ: Pierwszy czołg Leopard 2 wylądował we Wrocławiu. Jest nagranie

 

- To będzie także bardzo ważny moment poprzedzający szczyt NATO w Wilnie, do którego dojdzie na przełomie czerwca i lipca. To ważny moment, by podyskutować ostatecznie, jakie decyzje chcemy podjąć w Wilnie i omówić sytuację, jaka panuje na Ukrainie, jak dalej ją wspierać, jaką pomoc możemy jej zaoferować - dodał.

 

Prezydent powiedział, że podziękował także premierowi Sunakowi za udział Wielkiej Brytanii w koalicji czołgowej. 

Czy Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Warszawy?

Duda został zapytany, czy podczas wizyty prezydenta USA w Polsce zaplanowanej na przyszły tydzień, w Warszawie obecny będzie także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

- Jego najważniejszym miejscem jest Ukraina, Kijów. Prezydent w aktywny sposób uczestniczy w obronie kraju - powiedział. Jak przypomniał, Zełenski w ostatnim czasie odbył cały szereg spotkań i wizyt m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

 

- Jeżeli będzie taka potrzeba - przybędzie, ale po pierwsze jest to przede wszystkim jego decyzja, a po drugie jeżeli ze względów obiektywnych związanych z obroną Ukrainy będzie to możliwe - dodał.

 

ZOBACZ: Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Podano szczegóły wystąpienia w Warszawie

 

Prezydent jednocześnie podkreślił, że wizyta Joe Bidena w Polsce jest bardzo ważna.

 

- To widoczny gołym okiem znak gwarancji bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych dla nas. To także bardzo symboliczny znak polityczny - powiedział. - Myślę, ze prezydent wygłosi w Warszawie bardzo ważne wystąpienie, na która większa część świata dzisiaj czeka, co pan prezydent powie, w jakimś sensie pewnie odpowiadając Władimirowi Putinowi na to, co mówi odkąd dokonał napaści na Ukrainę - wyjaśnił.

 

- Będziemy rozmawiali z panem prezydentem o amerykańskiej obecności w Polsce, o wzmocnieniu tej obecności, o współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Na pewno chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać i umacniać. Będziemy rozmawiali też o postanowieniach zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, co jesteśmy tam w stanie postanowić także jeśli chodzi o relacje NATO - Ukraina - podkreślił prezydent Duda

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie