Hiszpania. Parlament przyjął "ustawę trans". Nowe prawo umożliwia 12-latkom zmianę płci

Świat
Hiszpania. Parlament przyjął "ustawę trans". Nowe prawo umożliwia 12-latkom zmianę płci
MabelAmber/Pixabay

Hiszpański parlament przyjął ustawę o osobach transpłciowych zezwalającą dokonywania zmiany płci dzieciom od 12. roku życia. Debata nad nowymi zapisami prawa toczyła się od dwóch lat.

Nowa regulacja  nazywana przez media "Ustawą trans" przeszła przez obie izby parlamentu. Hiszpański senat wprowadził kilka poprawek technicznych do tekstu, który wcześniej wyszedł z Kongresu. W ich ramach m.in. termin "procedura" został zastąpiony przez "proces". 

Zmiana płci od 12. roku życia

"Ustawa o transpłciowości pozostawia prawo do samookreślenia płci, które pozwala 16-latkom z własnej woli zmienić imię w dowodzie osobistym" - podaje antena3.com. 

 

Nowe prawo przygotowane przez ministerstwo ds. równouprawnienia zakłada, że dzieci po ukończeniu 12. roku życia będą mogły zmienić płeć oraz imię. Potrzeba do tego będzie zgoda rodziców lub opiekunów prawnych oraz pozytywne orzeczenie sądu, bez wymogu konsultacji medycznej.

 

ZOBACZ: Indie, Kerala: Na świat przyszło dziecko transpłciowej pary

 

Młodsze dzieci nie będą miały możliwości zmiany płci, ale szkoły są zobowiązane do respektowania i używania imion wybranych przez nie oraz traktowania zgodnie z odczuwaną płcią. 

 

14-latkowie nie będą już potrzebowali zgody sądu. Z kolei 16-latkowie będą mogli bez ograniczeń rejestrować swoją płeć odmienną od biologicznej w dokumentach urzędu stanu cywilnego, również bez przeprowadzonej wcześniej operacji zmiany płci. 

Batalia trwała dwa lata

Ustawa została przyjęta po dwóch latach, kiedy spór o jej zapisy toczyły się między lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP) a Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) premiera Pedro Sancheza.

ap/pgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie