Trzęsienie ziemi w Turcji. Aresztowano ponad 100 urzędników

Świat
Trzęsienie ziemi w Turcji. Aresztowano ponad 100 urzędników
PAP/EPA/Joao Revelas
W trzesieniu ziemi w Turcji zginęło co najmniej 29 tys. osób

Władze w Ankarze aresztowały 113 urzędników, których działania mogły doprowadzić do zawalenia się budynków mieszkalnych na skutek trzęsienia ziemi. W sumie w katastrofie w Turcji zginęło co najmniej 29 tys. osób. Wiceprezydent kraju Fuat Oktay zapowiedział szczegółowe śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy budowie domów.

Tureckie władze zidentyfikowały 131 urzędników, odpowiedzialnych za zawalanie się niektórych budynków dotkniętych poniedziałkowym trzęsieniem ziemi. - Nakazy aresztowania zostały wydane wobec 113 z nich - poinformował w sobotę wieczorem wiceprezydent Turcji Fuat Oktay.

 

- Będziemy skrupulatnie monitorować tę sprawę, szczególnie w przypadku budynków, które doznały w trzęsieniu ziemi poważnych uszkodzeń i których zawalenie doprowadziło do śmierci ludzi – podkreślił.

 

ZOBACZ: Turcja: Trzęsienie ziemi zniszczyło zamek z II wieku

 

Minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdağ zapowiedział ukaranie wszystkich winnych, których działania miały doprowadzić do śmierci ludzi. Prokuratura rozpoczęła zbieranie próbek materiałów, z których wykonane zostały zawalone w trzęsieniu ziemi budynki.

29 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Eksperci winią słabe konstrukcje budynków

W sumie w poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w Turcji zginęło co najmniej 29 tys. osób. Na skutek katastrofy zawaliło się blisko 25 tys. budynków w 10 prowincjach. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że na dotkniętym trzęsieniem ziemi obszarze mieszka 13,5 mln ludzi.

 

Eksperci oceniają, że za rozmiar tragedii odpowiada słaba konstrukcja większości domów. W mediach pojawiły się nagrania, jak niektóre konstrukcje składają się niczym domki z kart.

 

 

Jak podaje państwowa agencja informacyjna Anadolu, w prowincji Adana aresztowano 62 osoby, w Diyarbakir – 33, a w regionach Sanliurfa i Osmaniye odpowiednio osiem i cztery. W piątek wieczorem policja zatrzymała także na lotnisku w Stambule dewelopera zniszczonego kompleksu mieszkalnego w Antakyi.

 

Przedsiębiorca przygotowywał się do wejścia na pokład samolotu do Czarnogóry. Na skutek trzęsienia ziemi zawalił się zbudowany przez niego 12-piętrowy kompleks składający się z 249 mieszkań.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie