Turcja: Trzęsienie ziemi zniszczyło zamek z II wieku

Świat
Turcja: Trzęsienie ziemi zniszczyło zamek z II wieku
Wikimedia Commons/ToprakM, Twitter/@Tendar
Zamek w Gaziantep przed i po trzęsieniu ziemi

Mający około dwa tysiące lat zamek w Gaziantep na południu Turcji, został zniszczony podczas trzęsienia ziemi. Budowla powstała w II wieku n.e., za czasów Imperium Rzymskiego.

Historyczny zamek, a obecnie atrakcja turystyczna i Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep, zamek w Gaziantep, który powstał w II wieku n.e. za czasów Imperium Rzymskiego, uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. 

 

W raporcie tureckiej agencji informacyjnej Andolu podano, że "niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku w centralnej dzielnicy Sahinbey zostały zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. Gruzy zostały rozrzucone po drodze".

 

 

"Zniszczona została również żelazna balustrada wokół zamku. Mur oporowy także się zawalił. W niektórych bastionach powstały duże pęknięcia" - wskazano. 

 

ZOBACZ: Turcja: Erdogan grozi Szwecji ws. NATO: Nie mogą oczekiwać żadnego poparcia

 

Zdaniem archeologów zamek w Gaziantep powstał jako wieża strażnicza na przełomie II i III wieku n.e. Z czasem był rozbudowywany, a obecną formę przybrał za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniania - między 527, a 565 rokiem n.e.

 

Turcja: Ponad 2 tysiące ofiar trzęsienia ziemi

W godzinach porannych w poniedziałek Turcję i Syrię nawiedziły potężne trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Dotychczasowe doniesienia mówią o ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych, dziesiątki tysięcy osób są ranne. 

 

ZOBACZ: Turcja stawia na energię morskich fal. Powstanie elektrownia gigant

 

Dotychczas zarejestrowano 18 wstrząsów wtórnych o sile 4 lub wyższej w skali Richtera. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay informował, że zniszczonych może być nawet 2 tysiące budynków. 

 

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było jednym z najsilniejszych, jakie nawiedziły Turcję w ostatnim stuleciu.

mst/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie