Jeden dawca, dwóch biorców. Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce

Polska
Jeden dawca, dwóch biorców. Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce
Warszawski Uniwersytet Medyczny
W skomplikowanej operacji uczestniczyło 15 chirurgów

Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy w Polsce przeszczepili dwóm dorosłym pacjentom wątrobę pobraną od jednego dawcy. Organ podzielono na dwie części. Według ekspertów operacja to kolejny kamień milowy w polskiej transplantologii.

Zabieg wykonano w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, którą kieruje prof. Michał Grąt - najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju.

 

Operacja polegała na podziale narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu prawej części wątroby dla jednego biorcy i lewej części wątroby dla drugiego biorcy.

 

 

W skład zespołu, który przeprowadził operację wchodziło: 15 chirurgów, dwóch anestezjologów, radiolog, pięć instrumentariuszek i cztery anestetyczki.

 

ZOBACZ: USA: Niemowlak miał przejść przeszczep serca. Odmówiono mu ze względu na brak szczepień

 

- Na szczęście oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu. Pacjenci są w dobrym stanie, bez powikłań pooperacyjnych - poinformował rzecznik prasowy WUM Jarosław Kulczycki.

Nadzieja dla oczekujących na przeszczep

Specjaliści podkreślają, że wkrótce ma być więcej takich zabiegów. 

 

- Tego typu operacje umożliwiają zwiększenie liczby przeszczepień, co ma ogromne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów - wyjaśnił profesor Michał Grąt, którego zespół dokonał pionierskiej transplantacji.

 

ZOBACZ: Włochy. Umierający mężczyzna ożenił się w szpitalu. Zaraz po ślubie otrzymał nowe serce

 

- Jest to również szansa na przeszczepienia wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których czas oczekiwania na operację i związane z nią ryzyko śmierci jest znaczące. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób - dodał.

 

Setki przeszczepów rocznie

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest czołowym w naszym kraju ośrodkiem wykonującym różnego typu transplantacje. Prawie co czwarty narząd unaczyniony, taki jak nerka, wątroba i trzustka, przeszczepiany jest w klinikach WUM. W 2022 roku na WUM przeprowadzono 340 transplantacji narządów unaczynionych, czyli 23 proc. wszystkich transplantacji, jakie w ubiegłym roku wykonano w ośrodkach transplantacyjnych w całym kraju.

 

WIDEO: Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Zobacz materiał "Wydarzeń"

 

 

- Na WUM odbywa się prawie połowa wszystkich przeszczepień trzustki w Polsce, ponad połowa transplantacji wątroby i prawie połowa przeszczepień nerki od dawcy żywego - twierdzi prof. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Według Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant" w 2022 roku przeszczepiono w Polsce 1399 narządów (o ponad 120 więcej niż rok wcześniej).

dk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie