Tragiczny początek roku. Rzecznik Praw Dziecka alarmuje ws. prób samobójczych dzieci

Polska
Tragiczny początek roku. Rzecznik Praw Dziecka alarmuje ws. prób samobójczych dzieci
Polsat News
Mikołaj Pawlak w programie "Gość Wydarzeń"

- Ubiegły rok był jednym z najtragiczniejszych: 2 000 tys. prób samobójczych dzieci, z czego 146 skutecznych, ale ostatnie sześć tygodni, początek tego roku jest tragedią w tej tragedii - alarmował w "Gościu Wydarzeń" Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. - Dzieci czują się samotne i smutne, a my, rodzice, nie zwracamy na to uwagi - mówił.

- Alarmuję: jest epidemia zaburzeń psychicznych w całym społeczeństwie. Ostatnio prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii. potwierdził, że około 25 procent społeczeństwa ma dolegliwości. W sposób oczywisty przenosi się to na dzieci - przekazał Mikołaj Pawlak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Rzecznik Praw Dziecka: Początek tego roku jest tragedią w tej tragedii

Jak dodał, "ubiegły rok był jednym z najtragiczniejszych". 2 000 prób samobójczych dzieci, z czego 146 skutecznych, czyli 4-5 klas". 

 

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że "ostatnie sześć tygodni, początek tego roku jest tragedią w tej tragedii".

 

Mikołaj Pawlak wskazał, że w pierwszej połowie ubiegłego roku odnotowano około 60-70 przypadków prób samobójczych dzieci, a od 1 stycznia 2023 roku tych prób było już 57, potwierdzonych przez policję. 

 

Jak dodał "na próby samobójcze decydują się najczęściej dzieci 11-, 12-, 13-letnie."

"Czy będzie komuś smutno jak umrę?"

Przytoczył poruszające wypowiedzi dzieci, które dzwonią i piszą na dziecięcy telefon i czat zaufania. "Co zrobić, by chciało się żyć", "Czy będzie komuś smutno jak umrę?".

 

ZOBACZ: Fala samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Dr Halszka Witkowska: Próba samobójcza to wołanie o pomoc

 

- Dzieci czują się samotne i smutne, a my, rodzice, nie zwracamy na to uwagi - mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

 

Zaapelował, by rodzice odłożyli smartfony i poświęcili czas najmłodszym. Zaznaczył też, że na obecny kryzys nałożyła się "pandemia, brak relacji rówieśniczych. - Trwa epidemia izolacji od wrażliwości, uczuć, rozmów, czasu poświęconego dzieciom - ocenił. 

 

WIDEO: Mikołaj Pawlak w "Gościu Wydarzeń"

 

 

 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pawlak przypomniał o Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, który działa 24 godziny na dobę. Pod numer 800 12 12 12 mogą dzwonić zarówno dzieci, jak i rodzice.

 

Rzecznik zaapelował do rodziców, aby poświęcali więcej uwagi swoim dzieciom. - Systemy systemami, medycy medykami, psychologowie psychologami, nawet Rzecznik Praw Dziecka nie są w stanie zastąpić wrażliwości i miłości rodziców.

 

Wszystkie programy "Gość Wydarzeń" do obejrzenia na polsatnews.pl. 

dsk/adn / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie