Rosja: Siergiej Szojgu "podał" straty Ukrainy w trakcie wojny

Świat
Rosja: Siergiej Szojgu "podał" straty Ukrainy w trakcie wojny
Reuters

Siły Zbrojne Ukrainy tylko w styczniu straciły 6500 żołnierzy - przekazał we wtorek minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Według oficjalnych danych armii ukraińskiej, od 10 tys. do 13 tys. żołnierzy zginęło łącznie w trakcie dziesięciu miesięcy wojny.

- Tylko w pierwszym miesiącu bieżącego roku oni (Ukraińcy - red.) stracili około 6500 żołnierzy, 26 samolotów, siedem śmigłowców, 208 dronów, 341 czołgów i innych wozów bojowych, 40 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - wymieniał Szojgu, cytowany przez prokremlowską agencję Ria Nowosti.

 

Według Szojgu, strona ukraińska traciła zarówno żołnierzy, jak i sprzęt "nie zwracając uwagi na pomoc przekazywaną przez zachodnie państwa". Rosyjski minister obrony miał również zapewnić, że sprzęt wojskowy z Zachodu jest niszczony przez Rosjan w walce i podczas dostaw.

 

Szojgu powtórzył kremlowską propagandę, według której, USA i Zachód poprzez dostawy broni chcą przedłużyć konflikt. - W rzeczywistości takie kroki wciągają kraje NATO w konflikt i mogą doprowadzić do nieprzewidywalnego poziomu eskalacji - zagroził.

Ilu żołnierzy straciła Ukraina?

Ukraińska armia nie podaje danych dotyczących poległych w wojnie ukraińskich żołnierzy. Jedyna oficjalna informacja została przekazana przez doradcę prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka na początku grudnia. Jak przekazywał, powołując się na dane Sztabu Generalnego, liczba poległych żołnierzy waha się od 10 tys. do 13 tys.

 

Pod koniec stycznia 2023 roku szef sztabu norweskich sił zbrojnych generał Eirik Kristoffersen ocenił, że straty ukraińskie mogą być wyższe i sięgać do 100 tys. zabitych i rannych żołnierzy. 


Strona rosyjska nie podaje konkretnych informacji o miejscach, w których znajdują się ciała zabitych ukraińskich żołnierzy - powiadomił we wtorek portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat Sztab Koordynacyjnego ds. Traktowania Jeńców Wojennych.

Ilu żołnierzy Rosja straciła w Ukrainie?

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej nie informuje, ile żołnierzy straciła w Ukrainie. Według oficjalnych danych, od 24 lutego do 2 marca w Ukrainie zginęło 498 Rosjan.  

 

Sztab Generalny Ukrainy we wtorek podawał, że łącznie od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie zginęło siły rosyjskie straciły 133190 żołnierzy, w tym 1030 minionej doby.

 

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie