ISW: Rosja szykuje decydującą ofensywę w Donbasie w najbliższych tygodniach

Świat
ISW: Rosja szykuje decydującą ofensywę w Donbasie w najbliższych tygodniach
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / KREMLIN / POOL
Władimir Putin

Ukraińscy urzędnicy nadal ostrzegają przed zamiarem Rosji do przeprowadzenia decydującej operacji ofensywnej w Donbasie w lutym i/lub marcu - podaje w nowym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Jak przekazał amerykański think tank, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył 1 lutego, że Ukraina znajduje się w przededniu aktywnej fazy walki, która będzie miała miejsce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

 

Według Jusowa zły stan rosyjskiego sprzętu wojskowego zmusi dowództwo wojskowe do zmasowania sił, aby przewyższyć liczebnie ukraińskich obrońców.

 

ZOBACZ: Wiceminister obrony narodowej o F-16 dla Ukrainy: "Nie ma takiej dyskusji"

 

Ukraiński pułkownik Serhij Hrabski stwierdził z kolei, że Rosja nie dysponuje wystarczającymi siłami do przeprowadzenia ataku na całej 1500-kilometrowej linii frontu w Ukrainie i skoncentruje swoje wysiłki na zajęciu obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

 

 

Jak pisze ISW, w opinii rosyjskiego blogera wojennego Aleksandra Chodakowskiego perspektywa rosyjskiej operacji ofensywnej nie wydaje się wywoływać paniki wśród sił ukraińskich, które kontynuują opracowywanie planów kontrofensywy. ISW poinformowało 31 stycznia, że ​​ukraińscy wojskowi potwierdzili zamiar rozpoczęcia poważnych operacji kontrofensywnych do lata 2023 roku.

Przemówienie Władimira Putina

Tymczasem zbliża się przemówienie Władimira Putina przed rosyjskim parlamentem. Prezydent kraju musi wygłaszać je co rok. Portal "Meduza" przypomina, że ostatni raz Putin przemawiał przed Zgromadzeniem Federalnym w kwietniu 2021 r. 

 

"Dokładna data nie jest jeszcze znana. Jeden z naszych informatorów zażartował ponuro, że nie byłby zaskoczony, gdyby do przemówienia doszło w rocznicę inwazji 24 lutego" - przekazała Farida Rustamowa, dziennikarka polityczna i była korespondentka "Meduzy". Według źródeł prokremlowskich agencji TASS i RIA Novosti Putin zwróci się do parlamentu 20 lub 21 lutego.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Stephen King apeluje do Rosji. "Zakończ tę bezsensowną wojnę"

 

Jak podała "Meduza", źródła blisko ośrodka władzy twierdzą, że główną "osią" przesłania będzie "operacja specjalna" w Ukrainie.

 

Według think tanku ISW Władimir Putin wziął udział w środę w spotkaniu, na którym omówiono odbudowę infrastruktury na zaanektowanym Krymie oraz w rosyjskich obwodach biełgorodzkim, briańskim i kurskim "po ukraińskich ostrzałach". 

 

an/map / polsatnews.pl / understandingwar.org / Meduza
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie