Światowy Dzień Walki z Rakiem. Kraska: Wdrażamy narodową strategię onkologiczną

Polska
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Kraska: Wdrażamy narodową strategię onkologiczną
Polsat News
Waldemar Kraska w Polsat News

- Chcemy, by niezależnie od tego, gdzie pacjent mieszka, te standardy terapeutyczne były takie same. To podnosili także pacjenci, którzy brali udział w pilotażach w czterech województwach - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na początku stycznia polski rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną.

 

- Wszyscy wiemy, że jeżeli chodzi o leczenie onkologiczne, bardzo ważny jest czas. Nie czekając na zakończenie pilotażu, bo mamy już zebrane z niego wnioski, wdrażamy narodową strategię onkologiczną - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o opodatkowaniu zbiórek. "Nadgorliwość urzędników"

 

- Krajowa Sieć Onkologiczna będzie działała zaraz po wejściu w życie ustawy. Wszystkie placówki, które dziś leczą onkologiczne z automatu wchodzą do sieci. W ciągu kolejnych miesięcy będziemy starali się, żeby do sieci były zakwalifikowane tylko te ośrodki, które będą spełniały standardy, na których nam najbardziej zależy - wyjaśnił.

 

WIDEO: Waldemar Kraska w Polsat News

 

Jak dodał, celem zmian jest to, by wszyscy pacjenci mieli taki sam dostęp do leczenia onkologicznego. - Chcemy, by niezależnie od tego, gdzie pacjent mieszka, te standardy terapeutyczne były takie same. To podnosili także pacjenci, którzy brali udział w pilotażach w czterech województwach - powiedział Kraska.

Krajowa Sieć Onkologiczna - co się zmieni?

- Po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, pacjent od samego początku, kiedy otrzymuje diagnozę, dostanie tzw. koordynatora, który będzie prowadził go przez system, będzie umawiał jego kolejne wizyty, dalsze leczenie - wyjaśniał wiceminister zdrowia, odpowiadając na pytanie, czym nowy system będzie różnił się od tego obecnie funkcjonującego.

 

ZOBACZ: Waldemar Kraska: Wielu pacjentów podczas pandemii przełożyło badania onkologiczne

 

- Pacjent zaraz po otrzymaniu karty DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego - przyp. red.) zostanie skontaktowany z koordynatorem. Tego wcześniej nie było, do tego pory koordynatorzy odpowiadali głównie za procedury, za rozliczanie świadczeń, tutaj koordynator przypisany jest bezpośrednio do pacjenta - dodał.

 

Jak podał Kraska, w pilotażu na jednego koordynatora przypadało ok. 40 pacjentów. - To będzie oczywiście zależało od jednostki, od charakteru schorzeń pacjentów - podkreślił. Dodał jednak, że z ankiet wykonywanych w czasie pilotaży wynikało, że pacjenci są zadowoleni z pomysłu wprowadzenia koordynatora.

Profilaktyka onkologiczna i diagnostyka

Nowy program lecznictwa onkologicznego nie obejmuje profilaktyki.

 

- To jest ustawa, która głównie dotyka procesu terapeutycznego. Jeżeli chodzi o profilaktykę, ona jest w innych aktach, które w tej chwili procedujemy - wyjaśnił Kraska.

 

- Pieniądze kierowane na onkologię są bardzo duże. W najbliższym czasie będzie skierowane dodatkowo prawie 10 mld zł. Pacjenci powinni odczuć niedługo zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o szybkość diagnostyki - dodał.

 

an/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie