Warszawa. Instytut Onkologii wstrzymał operacje. Pielęgniarki na zwolnieniu

Polska
Warszawa. Instytut Onkologii wstrzymał operacje. Pielęgniarki na zwolnieniu
Polsat News
Instytut Onkologiczny w Warszawie zmuszony wstrzymać planowane zabiegi

Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wstrzymał planowane zabiegi. Powodem jest brak pielęgniarek instrumentariuszek, które przebywają na zwolnieniu lekarskim. Jak informuje Polsat News, decyzja wynika najprawdopodobniej ze sporu o wypłatę wynagrodzeń. Minister Zdrowia przekazał, że trwają prace nad pomocą dla szpitali, które mają problemy finansowe z wypłacaniem pensji.

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, to największa placówka onkologiczna w Polsce. Od poniedziałku pacjenci dowiadują się, że większość sal operacyjnych musiała wstrzymać pracę, a co za tym idzie, ich planowane zabiegi odbędą się w innym terminie. 

 

Problemy z funkcjonowaniem Instytutu Onkologii wynikają z braku personelu - konkretnie 14 pielęgniarek instrumentariuszek, które zdecydowały się wziąć zwolnienia lekarskie i od poniedziałku nie pojawiają się w pracy.

 

ZOBACZ: Zielona Góra: Lekarze usunęli pacjentce guza, który ważył 42 kg

 

Decyzja części personelu medycznego wynika najprawdopodobniej ze sporu o wypłatę wynagrodzeń. 

 

WIDEO: Warszawa. Instytut Onkologii wstrzymał operacje. Pielęgniarki na zwolnieniu.

 

Szpital nie może działać bez instrumentariuszek

Instrumentariuszki są na co dzień odpowiedzialne za przygotowanie pacjentów do operacji i przysposabianie bloku operacyjnego, dodatkowo są one odpowiedzialne za narzędzia chirurgiczne, asystują też przy zabiegach i operacjach. Bez ich udziału nie jest więc możliwe normalne funkcjonowanie szpitala. 

 

ZOBACZ: Indie: Siostry chciały zrobić sobie zdjęcie w wodzie. Utonęło sześć osób

 

Wstrzymanie pracy bloku operacyjnego jest szczególnie trudne właśnie w przypadku pacjentów onkologicznych. Często mówimy tu bowiem o operacjach, które ratują życie. 

Rzecznik mówi o przyczynach

Obecnie nie sposób stwierdzić, kiedy szpital wróci do normalnego funkcjonowania. - 14 pielęgniarek z bloku przy ul. Roentgena złożyło zwolnienia lekarskie. Jest to bardzo wąska specjalizacja, dlatego część zabiegów, które można przenieść, próbujemy przesunąć, pozostałe musimy odwołać, o czym informujemy pacjentów - powiedział rzecznik szpitala Mariusz Gierej, portalowi rynekzdrowia.pl.

 

Szpital szuka nowych pielęgniarek. W mediach społecznościowych zamieścił ogłoszenie.

 

Rzecznik Instytutu podkreślił, że wstrzymano operacje na bloku operacyjnym przy ul. Roentgena. Ten przy ul. Wawelskiej funkcjonuje normalnie.

Niedzielski: Przygotowujemy rozwiązania dla placówek z problemami finansowymi

Zapytany o masowe zwolnienia chorobowe personelu w Instytucie Onkologii, minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział, że dyrekcja szpitala jest w trakcie przygotowywania nowego regulaminu płacowego. - Instrumentariuszki, jako jedyna grupa w szpitalu, wyłamały się z oczekiwania na ogłoszenie tego dokumentu - powiedział minister.

 

- Przygotowujemy pakiet rozwiązań finansowych dla szpitali, które mają problemy finansowe z powodu podwyżek pensji dla personelu - przekazał Niedzielski. Dodał, że zarobki pracowników Instytutu Onkologii nie były na poziomie najniższych zarobków krajowych.

 

mst/ml/mbl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie