USA: Z zoo skradziono 12 małp. Sajmiri wiewiórcze są masowo odławiane do badań i handlu

Świat
USA: Z zoo skradziono 12 małp. Sajmiri wiewiórcze są masowo odławiane do badań i handlu
Facebook/Zoosiana
Sajmiri wiewiórcza z zoo w Broussard

Zoosiana - ogród zoologiczny w Broussard, w stanie Luizjana – poinformowała o włamaniu. Ktoś ukradł 12 sajmiri wiewiórczych. To gatunek małpy masowo odławiany na potrzeby badań naukowych i handlu. Polują też na nie kłusownicy i kolekcjonerzy egzotycznych zwierząt

Zoo przekazało, że do włamania doszło 28 stycznia, tuż przed północą. Z ogrodu zoologicznego zniknęło 12 sajmiri wiewiórczych. Pozostałe sajmiri zostały zbadane przez weterynarzy. "Nie ma żadnych innych widocznych problemów wpływających na ich zdrowie lub samopoczucie" - napisała na Facebooku Zoosiana.

 

ZOBACZ: USA. W Dallas ogłoszono "kod niebieski". Z wybiegu w zoo uciekła pantera

 

Pozostałe zwierzęta nie ucierpiały. Zoo twierdzi, że złodziej obrał sobie za cel mniejsze małpki, do których należą właśnie sajmiri. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. 

 


Do kradzieży małp doszło również w Dallas. Z tamtejszego zoo skradziono dwa tamaryny wąsate. Małpki udało się odnaleźć. Jak podaje CNN, tamaryny były schowane w szafie opuszczonego domu. 

 


Zoo w Broussard liczy na to, że ich podopieczni również się odnajdą i apeluje o kontakt z policją w przypadku jakichkolwiek informacji związanych z kradzieżą.  

Sajmiri wiewiórcza. "Trupia główka"

Sajmiri wiewiórcza jest nazywana "dzieckiem słońca”, gdyż żyje w tropikalnym klimacie, potrzebuje ciepła oraz światła, a także "trupią główką" ze względu na swój charakterystyczny pyszczek. Na wolności żyje m.in. w dorzeczu Amazonki oraz w wilgotnych lasach Brazylii i Gujany Francuskiej. To mała małpka, przeważnie osiąga 35 cm wzrost i 1,4 kg wagi.

 

ZOBACZ: Szwecja. Szympansy uciekły z wybiegu w zoo. Trzy zastrzelono


Sajmiri jest uważana za modelowy gatunek do badań. Dlatego masowo odławia się ją do badań biomedycznych i kosmetologicznych. Jest też pożądana na rynku kłusowników i kolekcjonerów egzotycznych zwierząt. Na wolności żyje około 20 lat, w hodowli 30. 

adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie