Wirtualne szkolenia na Leopardach. Jedyny taki ośrodek w Polsce

Polska
Wirtualne szkolenia na Leopardach. Jedyny taki ośrodek w Polsce
Polsat News
Ćwiczenia w Ośrodku Szkolenia Leopard

Reporterka Polsat News Dorota Wleklik odwiedziła jedyny w Polsce ośrodek, w którym prowadzone są szkolenia wojskowe dla załóg czołgów Leopard. Kurs trwa do 20 tygodni i jest podzielony na dwa etapy. - Praca na symulatorach powoduje, że żołnierze nabywają mechanizmów i nawyków - mówił mjr Maciej Banaszyński, komendant Ośrodka Szkolenia Leopard.

- Są tutaj prawdziwe czołgi, prawdziwy sprzęt. Jak mówią żołnierze, jest to elita wojskowego sprzętu - relacjonowała reporterka Polsat News Dorota Wleklik. 

 

W Świętoszowie są także symulatory prawdziwych bojowych działań, które mogą zdarzyć się na froncie. Jak można zobaczyć w poniższym nagraniu, żołnierz w trakcie symulacji obserwuje pole walki. W tym samym czasie działania żołnierza śledzone są przez instruktorów.

 

- Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, uwag nie ma, rozmowa jest krótka. Jeśli po ćwiczeniu okazuje się, że były błędy, sygnały świadczące o tym, że pojawił się stres albo niewłaściwa reakcja na zachowanie czołgu, wtedy żołnierza czeka rozmowa z dowódcami - opisywała Wleklik.

 

WIDEO. Wirtualne szkolenia na Leopardach

 

Na kolejnych etapach szkolenia pojawiają się także umyślne błędy. - Chodzi o to, żeby żołnierz reagował nie tylko w sytuacjach, kiedy uczy się czegoś nowego, ale także mógł właściwie zareagować np. na któryś z systemów alarmowych - dodała.

Dwa etapy szkolenia na Leopardach 

- Kurs trwa około 16 tyg. podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy teoretyczny, potem zaczynamy praktyczny, gdzie tą teorię mogą przekuć w praktykę i prowadzić diagnostykę, naprawę i obsługę czołgu - powiedział Polsat News st. sierż. Mariusz Nikifur, instruktor w Ośrodku Szkolenia Leopard.

 

Obecnie w ośrodku trwa szkolenie z ok. 70 osób z Giżycka. Szkolenie trwa od 16 do 20 tygodni, po czym żołnierze wracają do swoich macierzystych jednostek.

 

- Szkolenia załóg rozpoczynamy od teorii, potem kursanci wchodzą na symulatory, a następnie prowadzone są ćwiczenia ogniowe na prawdziwych czołgach. Praca na symulatorach powoduje, że żołnierze nabywają mechanizmów i nawyków ponadto jest to ogromna oszczędność w szkoleniu, ponieważ nie zużywamy paliwa i prawdziwej amunicji - mówił mjr Maciej Banaszyński, komendant Ośrodka Szkolenia Leopard.  

anw/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie