Dodatek elektryczny. Czas na złożenie wniosku do 1 lutego

Polska
Dodatek elektryczny. Czas na złożenie wniosku do 1 lutego
Polsat News
Na złożenie wniosku o dodatek elektryczny zostało mało czasu

Gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną, np. ogrzewając dom pompą ciepła mogą składać wnioski o dodatek elektryczny. Zostało jednak mało czasu. Zgłosić się o pomoc można maksymalnie do 1 lutego.

Jednorazowy dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom wykorzystującym energię elektryczną do ogrzewania. Gmina na wypłatę pieniędzy ma czas do 31 marca.

Dla kogo 1000, a dla kogo 1500 złotych?

Wysokość dodatku zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej. W przypadku, gdy zużycie w 2021 roku nie przekraczało 5 MWh - kwota dodatku wynosi 1000 zł. Jeżeli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 roku przekroczyło 5 MWh - kwota dodatku to 1500 zł.

 

Aby uzyskać pomoc w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 roku przekraczające 5 MWh.

 

ZOBACZ: Jak obniżyć ceny biletów PKP Intercity? Rząd szuka oszczędności, dziennikarze wskazują na absurdy

 

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

 

We wniosku znajdują się dane wnioskodawcy i wszystkich członków gospodarstwa domowego. Należy w nim podać też numer konta i określić organ samorządu, do którego składany jest wniosek. Należy również wskazać główne źródło ogrzewania, które zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB.

 

WIDEO: W jaki sposób można złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

 

Kto nie może wnioskować o dodatek elektryczny? 

We wniosku trzeba również oświadczyć, że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego ani dodatków do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz, drewno czy olej opałowy. Dodatek elektryczny nie przysługuje także gospodarstwom, które zainwestowały w fotowoltaikę, nawet jeśli posiadają pompę ciepła.

 

ZOBACZ: Ceny paliw. Dr Jakub Bogucki: Diesla nie zabraknie, ale będzie droższy

 

Dodatek elektryczny jest powiązany z adresem zamieszkania. W nowelizacji ustawy znalazła się jednak zmiana. Możliwa jest wypłata kilku świadczeń na jeden adres i piec współdzielony. Gospodarstwa żyjące pod wspólnym dachem, ale mające dwa różne źródła ogrzewania, mogą skorzystać z pomocy.

 

Przepisy stanowią: "Jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny".

msm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie