Gen. Waldemar Skrzypczak: Rozstrzygnięcie militarne nastąpi w ciągu dwóch miesięcy

Polska
Gen. Waldemar Skrzypczak: Rozstrzygnięcie militarne nastąpi w ciągu dwóch miesięcy
Polsat News
Gen. Skrzypczak

- Nadchodzi przełom. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi rozstrzygnięcie militarne, które zdecyduje o tym, czy Rosjanie osiągną to, co zamierzają - mówił gen. Waldemar Skrzypczak na antenie Polsat News. Zdaniem generała po tym czasie dojdzie do rozmów i zawieszenia broni.

- Widzę, że narracja strategicznych graczy, myślę tu o Stanach Zjednoczonych i Europy Zachodniej ulega zmianie. W ubiegłym roku wszyscy mówili, że będziemy przekazywali systemy defensywne. Decyzja o przekazaniu czołgów już ma charakter innej strategii - powiedział na antenie Polsat News, zaznaczają, że obecnie jest to strategia ofensywna.

 

Generał przypomniał, że prezydent Ukrainy jeszcze w listopadzie apelował o przekazanie systemy rażenia, dzięki którym siły ukraińskie będą mogły wykonywać uderzenia głębokie, czyli atakować jednostki rosyjskie jednostki wojskowe na terytorium Rosji. - Takim systemem na pewno będą myśliwce F16, o których się mówi. Te samoloty mogą być nosicielami rakiet dalekiego zasięgu - powiedział. 

 

WIDEO. Gen. Skrzypczak: Rosjanie przyspieszają decyzję o podjęciu ofensywyGen. Skrzypczak przekazał, że w zasobach amerykańskich znajduje się wiele myśliwców F16. Jednak zasoby krajów europejskich są mniejsze i według generała, nie są wystarczające, by przekazywać maszyny dla Ukrainy.  

"Środki polityczne ani dyplomatyczne na Putinie wrażenia nie robią"

W niedzielę kanclerz Niemiec stwierdził, że przekazanie samolotów Ukrainie mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu, do jego słów odniósł się generał. 


- Dobrze by było, gdyby kanclerz Scholz powiedział, czy wszystkie środki, którymi dysponuje wykorzystał, by przekonać Putina do zaprzestania agresji na Ukrainie. Wydaje się, że żadne środki ani polityczne, ani dyplomatyczne na Putinie wrażenia nie robią, zatem pozostają tylko środki wojskowe (…) jedyna rzecz, która do niego przemawia, to siła zbrojna - mówił.

Gen. Skrzypczak: W ciągu dwóch miesięcy nastąpi rozstrzygnięcie militarne

Zdaniem generała, Rosjanie szykują się do przeprowadzenia ofensywy w najbliższym czasie, bo wiedzą, że w późniejszym okresie Ukraina będzie dysponowała już nowym sprzętem i przebieg będzie mógł wyglądać inaczej. 

 

- Rosjanie przyspieszają decyzję o podjęciu ofensywy. Sądzę, że w tej chwili czekają tylko na dobre warunki pogodowe, które pozwolą im przeprowadzić operację wielkoskalową jednocześnie na kilku kierunkach ługańskim, donieckim i od południa, na Zaporoże - mówił, dodając, że możliwe jest, by na tych trzech kierunkach Rosjanie przełamali ukraińską obronę. 

 

ZOBACZ: Rosja. Dmitrij Miedwidiew do Guido Crosetto: Na pewno wszystko legnie w gruzach

 

Generał został zapytany, czy wojna w Ukrainie weszła już w nowy etap. - Nadchodzi przełom. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy nastąpi rozstrzygnięcie militarne, które zdecyduje o tym, czy Rosjanie osiągną to, co zamierzają, a moim zdaniem oni zredefiniowali swoje cele i zamierzają zdobyć wschodnią Ukrainę od rzeki Worlska, wzdłuż Dniepru aż do Morza Czarnego. Będzie to strategia małych kroków, czyli urywanie części terytoriów Ukrainy - mówił. 

 

Zdaniem generała po tym czasie dojdzie do rozmów i zawieszenia broni. - To będzie czas dla dyplomacji, polityków, by rozstrzygnąć to jaki będzie finał tej wojny. Sądzę, że wszyscy są przekonani, żeby Rosja wycofała się z terytorium Ukrainy - dodał.  

anw/bas / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie