Ukraina: Fala dymisji po skandalach w prokuraturze i MON

Świat
Ukraina: Fala dymisji po skandalach w prokuraturze i MON
Telegram
Wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow, Zastępca Prokuratora Generalnego Ołeksij Symonenko oraz wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko

Wiceminister obrony, zastępca Prokuratora Generalnego oraz wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy - wszyscy żegnają się ze stanowiskami. Dymisja wiceministra obrony związana jest z aferą ws. zakupu żywności dla żołnierzy. Zmiany w prokuraturze dojdą do skutku po skandalu z wyjazdem wakacyjnym w trakcie wojny. We wtorek zdymisjonowano również pięciu szefów obwodowych administracji wojskowych.

"Wiaczesław Szapowałow, który był odpowiedzialny za logistykę wojskową Zbrojnych Sił Ukrainy złożył dymisję, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla stabilnych dostaw dla Zbrojnych Siły Ukrainy po fali krytyki związanej z zakupem żywności" - powiadomiło Ministerstwo Obrony Ukrainy.

 

Jak dodano, minister wyraził zgodę na dymisję Szapowałowa. Według portalu Ukraińska Prawda, Ołeksij Reznikow w tej sprawie złożył już odpowiednie dokumenty do rządu.

 

 

Wiceminister obrony Ukrainy podał się do dymisji po tym, gdy w mediach pojawiły się doniesienia, że resort kupuje żywność dla ukraińskich żołnierzy w cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach. Medialne doniesienia zostały ocenione przez ministerstwo jako "kłamstwa" i "manipulacje".

Afera wakacyjna... wylatuje zastępca Prokuratora Generalnego

Ze stanowiskiem żegna się również Ołeksij Symonenko, zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy. Prokurator Andrij Kostin podjął decyzję o zwolnieniu, gdy ujawniono, że Symonenko pod koniec 2022 roku wyjechał na wakacje do Hiszpanii.  

 

 

Na fali wakacyjnego skandalu w poniedziałek Rada Bezpieczeństwa Ukrainy podjęła decyzję, by osoby sprawujące funkcje państwowe w trakcie stanu wojennego mogły opuszczać kraj wyłącznie w związku ze sprawami służbowymi.

 

- Wyjazd za granicę na urlop czy w jakimkolwiek innym nie służbowym celu już więcej się nie uda - powiadomił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  

 

Również w otoczeniu Zełenskiego zobaczyć będzie można zmiany – ze stanowiskiem wiceszefa Biura Prezydenta Ukrainy żegna się Kyryło Tymoszenko.  

 


ZOBACZ: Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację

 

We wtorek podjęto decyzję o dymisji pięciorga szefów administracji wojskowych: dniepropietrowskiej - Wałentina Rezniczenki, zaporoskiej - Ołeksandra Starucha, chersońskiej - Jarosława Januszewicza, kijowskiej - Ołeksija Starucha oraz sumskiej – Dmytrija Żywyckiego.  Informację o dymisjach potwierdził Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu przy ukraińskim parlamencie.

 

anw/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie