Ukraina. Rosjanie wykorzystują mobilne krematoria. "Palą zwłoki żołnierzy bez identyfikacji"

Świat
Ukraina. Rosjanie wykorzystują mobilne krematoria. "Palą zwłoki żołnierzy bez identyfikacji"
Kancelaria Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego/ commons.woikimedia
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy

Rosjanie aktywnie korzystają z mobilnych krematoriów - informuje Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy powołując się na dane wywiadu resortu. Według doniesień opublikowanych na Telegramie okupanci mają kremować zwłoki swoich żołnierzy bez wcześniejszej identyfikacji zwłok, co podyktowane ma być ogromnymi stratami na polu walki.

Malar za pośrednictwem Telegramu poinformowała w czwartek, że według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosjanie aktywnie korzystają z mobilnych krematoriów. W ten sposób mają tuszować ogromne straty, jakie ponoszą w wojnie z Ukrainą. 

 

"Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację, która się rozwinęła, wróg aktywnie korzysta z mobilnych krematoriów. W szczególności odnotowuje się stały ruch około pięciu takich krematoriów za wysuniętymi pozycjami okupantów" - czytamy. 

 

Kremacja bez identyfikacji i liczenia ciał

Według strony ukraińskiej Rosjanie przeprowadzają kremacje bez jakiejkolwiek identyfikacji i liczenia ciał poległych. 

 

Malar twierdzi, że rosyjskie dowództwo w ten sposób ukrywa ogromne straty osobowe. Dodała, że nadal stosowana jest "tradycyjna rosyjska praktyka pozbawiania rodzin zmarłych świadczeń i odszkodowań promowanych przez rosyjską propagandę". 

ap/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie