Media: Prezydent USA rozważa wizytę w Europie. Możliwe, że odwiedzi też Polskę

Świat
Media: Prezydent USA rozważa wizytę w Europie. Możliwe, że odwiedzi też Polskę
PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA ma rozważać podróż po Europie - przekazały amerykańskie media. Wizyta ma zbiec się z pierwszą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. Możliwe, że Joe Biden pojawi się również w Polsce.

Informację o możliwej wizycie amerykańskiego prezydenta w Europie jako pierwszy podał reporter NBC News Josh Lederman. Stacja powołuje się na źródła w administracji Bidena.

 

Biden przyjedzie do Europy w rocznicę wojny?

- Biały Dom bada sposoby, w jakie Biden mógłby zaznaczyć kamień milowy w trwającej blisko rok wojnie w Ukrainie - podają źródła. Dodali, że celem jest, by Biden wykorzystał ten moment, aby zwrócić uwagę na odporność Ukrainy na brutalną kampanię wojskową Rosji i potwierdzić solidarność USA z narodem ukraińskim, gdy konflikt wkracza w nową fazę.

 

Rozważane mają być różne lokalizacje, w tym Polska - podają źródła NBC.

 

Przedstawiciele administracji Bidena mieli również dyskutować o ogłoszeniu kolejnego dużego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który zbiegłby się w czasie z rocznicą rosyjskiej inwazji Rosji.

Decyzje nie zapadły. "Badamy różne opcje"

Ostateczne decyzje w sprawie wyjazdu prezydenta nie zostały jednak podjęte - poinformowano. Zapytany o potencjalną podróż Bidena do Europy w przyszłym miesiącu w okolicach rocznicy, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedziała: "Obecnie nie mamy żadnych planów podróży na rocznicę".

 

ZOBACZ: Jeden Leopard pokona trzy radzieckie czołgi T-72. Skąd taka przewaga?

 

- Planowanie rocznicy jest w toku i oczywiście badamy różne opcje, które Stany Zjednoczone mogą zrobić, aby wesprzeć Ukrainę, ale nic nie jest jeszcze ustalone ani postanowione - powiedział jeden z urzędników, pytany przez NBC.

 

Przypomniano, że w marcu 2022 roku Biden odbył pospiesznie zaplanowaną podróż do Brukseli i Polski, próbując pokazać, że Stany Zjednoczone będą zjednoczone z Ukrainą i sojusznikami USA przeciwko Rosji.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie