Wołodymyr Zełenski w USA. Joe Biden podczas konferencji mówił o wsparciu i ogłosił pakiet pomocy

Świat
Wołodymyr Zełenski w USA. Joe Biden podczas konferencji mówił o wsparciu i ogłosił pakiet pomocy
PAP/EPA/Ken Cedeno/Sipa USA/POOL
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden na konferencji po spotkaniu w Białym Domu

Chcę panie prezydencie, żeby pan wiedział, żeby cały naród ukraiński wiedział, że naród amerykański jest z wami i z wami będzie - powiedział Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent USA ogłosił też kolejny pakiet pomocy militarnej zawierający systemy Patriot. - To istotny krok w stworzeniu efektywnej obrony naszego nieba - ocenił prezydent Ukrainy.

Biden zaznaczył, że od początku konfliktu pozostaje w kontakcie z prezydentem Ukrainy. - Przywództwo podczas takiego konfliktu wymaga niezwykłej inspiracji i pan prezydent Zełenski właśnie tak nas inspiruje. Inspiruje też cały świat - mówił amerykański prezydent. 

 

- Oczekujemy na rozpoczęcie nowego roku i bardzo ważne jest to, żeby ludzie na całym świecie, w Ameryce mieli okazję dowiedzieć się od pana prezydenta Zełenskiego, jak wygląda ta walka i co jest potrzebne, żebyśmy mogli w roku 2023 pokazać swoją solidarność - tłumaczył

 

- Przez 300 dni społeczeństwo ukraińskie, cały naród pokazuje swoją nieugiętą determinację. Jest nie do złamania - mówił Biden. - Trzeba to powtórzyć: nie do złamania w kroczeniu swoją wybraną ścieżką. Narodzie ukraiński pokazujesz nieustannie swoją siłę w obliczu imperialistycznych zapędów autokratów, którzy mylą się uważając, że mogą wam sobie podporządkować. Nie udaje im się to - zaznaczył.

Biden: Nigdy nie będziecie sami

Przywódca USA podkreślił, że "naród ukraiński nie jest w tym wszystkim sam i nigdy nie będziecie sami". - Kiedy ukraińska wolność została zagrożona naród amerykański nie zawahał się. Cały nasz kraj okazuje swoje wsparcie i demokraci, i republikanie - przypomniał. 

 

- Amerykanie rozumieją, że wojna na Ukrainie jest częścią czegoś większego, są gotowi, by przeciwstawić się ciemiężcom - zadeklarował. 

 

- Prezydent Zełenski jest otwarty na dążenie do pokoju. Wiemy, że Putin nie jest - podkreślił Biden. Podczas przemówienia przypomniał, że "Putin eskaluje agresję na Ukrainę, chce, żeby życie Ukraińców było jak najtrudniejsze". 

 

- Ukraina za każdym razem pokazuje Rosji, że nie spełni jej żądań i oczekiwań. Pan Zełenski powiedział, że jest otwarty na sprawiedliwy pokój. Stany Zjednoczone zadbają o to, żeby naród ukraiński mógł nadal mężnie stawiać czoła rosyjskiemu agresorowi - zapewnił gospodarz Białego Domu. 

 

ZOBACZ: Spotkanie Zełenski - Biden. Prezydent USA otrzymał Krzyż Bojowych Zasług oraz list

 

Biden przypomniał, że Stany Zjednoczone właśnie przekazują kolejną pomoc wojskową o wartości około 2 mld dol. - Ogłaszam nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 1,85 miliarda dolarów - oznajmił. 

 

Pieniądze te zostaną wydane m.in. na kolejne zakupy amunicji, ale przede wszystkim na baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot oraz na wyszkolenie ukraińskiej kadry, która będzie obsługiwała ten sprzęt. - Wyszkolenie Ukraińców z obsługi Patriotów zajmie trochę czasu, ale jest częścią wzmacniania obrony powietrznej Ukrainy - podkreślił. 

 

- Dziś zobowiązujemy się do przekazania 374 mln dolarów na pomoc humanitarną dla 1,5 mln Ukraińców - dodał. 

 

- Chcę panie prezydencie, żeby pan wiedział, żeby cały naród ukraiński wiedział, że naród amerykański jest z wami i z wami będzie. Będziemy z wami tak długo, jak tylko będziecie nas potrzebować. To co robicie, to coś wielkiego nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata. Nie ma wątpliwości, że razem ochronimy płomień wolności - powiedział. 

"Patriot najmocniejszym elementem pakietu"

- Dziękuję prezydentowi Bidenowi za jego osobiste wysiłki na rzecz pozyskania międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

 

- Moja wizyta tutaj jest wizytą historyczną z punktu widzenia naszych relacji. Przez 300 dni wojny weszliśmy w nowy etap stosunków między Ukrainą a USA - podkreślił. 

 

ZOBACZ: USA. Ukraina otrzyma Patrioty. System zostanie włączony do nowego pakietu pomocy wojskowej

 

Zełenski podziękował za dotychczasowe wsparcie i wyraził nadzieję, że będzie ono kontynuowane. - Mam nadzieję, że Kongres przegłosuje prawie 45 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Wierzę, że wsparcie pozostanie ponadpartyjne - mówił. 

 

Prezydent Ukrainy podziękował za kolejny pakiet wsparcia militarnego. - System Patriot jest bardzo istotnym krokiem do stworzenia efektywnej obrony naszego nieba, pozbawi Rosję zdolności do niszczenia naszego systemu energetycznego - stwierdził i dodał, że "to najmocniejszy element tego pakietu". - Musimy przetrwać tę zimę, obronić naszych ludzi - zaznaczył. 

 

- Dla mnie sprawiedliwy pokój oznacza brak kompromisu w sprawie naszej wolności i integralności terytorialnej - podkreślił Zełenski. 

"Zrobić wszystko, aby nie wybuchła trzecia wojna światowa"

Biden odpowiadając na pytania dziennikarzy zaznaczył: "skupiamy się na czterech obszarach: obrona powietrzna, zaawansowana artyleria, czołgi i amunicja"

 

- Dostarczenie Ukrainie innego rodzaju broni niż dotychczas mogłoby złamać jedność NATO - oznajmił. 

 

Podkreślił też, że "trzeba zrobić wszystko, by nie wybuchła trzecia wojna światowa".

Kulisy wizyty Zełenskiego

Przedstawiciel Białego Domu podczas telefonicznej konferencji prasowej, podał, że wizyta Zełenskiego w USA jest wynikiem rozmowy obu głów państw z 11 grudnia. 

 

W środę przed godz. 19:00 czasu polskiego (godz. 13 w USA) przybył do Waszyngtonu.

 

Prezydent Ukrainy przejechał pociągiem do Polski, skąd ruszył amerykańskim samolotem wojskowym do Stanów Zjednoczonych. 

Specjalna sesja w Kongresu

Wcześniej we wtorek przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi powiedziała, że w środę wieczorem odbędzie się sesja Kongresu, która będzie "szczególnie koncentrować się na demokracji".

 

 

Później za pośrednictwem Twittera poinformowała, że przemówienie Zełenskiego w Kongresie zaplanowane jest na godz. 1:30 czasu polskiego (godz. 19:30 w Waszyngtonie).

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie