Oscary 2023. Ogłoszono nominacje. Polski kandydat "IO" wyróżniony

Kultura
Oscary 2023. Ogłoszono nominacje. Polski kandydat "IO" wyróżniony
Materiały prasowe, Gutek Film

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominowanych do Oscarów 2023. W kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy znalazł się "IO" Jerzego Skolimowskiego.

"IO" to pierwszy film 84-letniego reżysera, który ma szansę zdobyć Oscara. Rywalami polskiej produkcji w walce o statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy będą "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy), "Argentyna, 1985" (Argentyna), "Blisko" (Belgia) i "Cicha dziewczyna" (Irlandia).

 

 

Luźno nawiązującą do "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona opowieść o osiołku, który tuła się po świecie w poszukiwaniu ludzkiej miłości i życzliwości, uhonorowano nagrodą jury podczas majowego festiwalu w Cannes. Obraz zachwycił również krytyków, którzy opisywali go jako "wciągające doświadczenie, film, który staje na własnych kopytach".

 

W kolejnych miesiącach twórców doceniono m.in. nagrodami Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych oraz Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

 

ZOBACZ: Oscary 2022. Ukraina na czerwonym dywanie. Minuta ciszy dla ofiar rosyjskiej agresji

 

Współscenarzystką i współproducentką "IO" jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, wspierany przez Michała Englerta i Pawła Edelmana, a za montaż - Agnieszka Glińska.

 

WIDEO: Nominacja dla "IO"

 

Oscary 2023. Gala wręczenia nagród

Ceremonia wręczenia 95. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w niedzielę 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie aktor i komik Jimmy Kimmel, który w przeszłości dwukrotnie pełnił tę funkcję – w 2017 i 2018 roku.

 

Najwięcej nominacji zdobył w tym roku film "Wszystko wszędzie naraz" w reżyserii Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Produkcja ma szanse sięgnąć po 11 statuetek w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Michelle Yeoh), najlepsza aktorka drugoplanowa (Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu), najlepszy aktor drugoplanowy (Ke Huy Quan), najlepszy scenariusz oryginalny (Daniel Kwan i Daniel Scheinert), najlepszy montaż, najlepsza muzyka, najlepsza piosenka ("This Is A Life") i najlepsze kostiumy.

 

ZOBACZ: Oscary 2022. Will Smith publicznie przeprosił Chrisa Rocka

 

Jak podał portal Variety, powołując się na dane Live+ Same Day Nielsen, ubiegłoroczną ceremonię oscarową śledziło "16,6 mln widzów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym", kiedy to odnotowano rekordowo niską oglądalność: 10,5 mln widzów.

zdr/adn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie