NASA: Do Ziemi zbliża się asteroida 2023 BU. Przeleci w bliskiej odległości

Świat
NASA: Do Ziemi zbliża się asteroida 2023 BU. Przeleci w bliskiej odległości
Zdj. ilustracyjne/Wikimedia Commons
Asteroida 2023 BU przeleci nad Ziemią

Należące do NASA Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) kilka dni temu zauważył asteroidę 2023 BU, która w czwartek, 26 stycznia, około godziny 22:17 czasu polskiego ma zbliżyć się do Ziemi. Obiekt minie naszą planetę w odległości 3,5 tys. kilometrów. To czwarte w historii najbliższe podejście.

Asteroida, która w niewielkiej odległości minie Ziemię, została zaobserwowana kilka dni temu w Krymskim Obserwatorium Astrofizycznym w Nauchnyi. Eksperci szacują, że jej średnica może wynosić od 3,7 do 8,2 metra.

 

Obiekt dotrze w pobliże Ziemi na odległość ok. 3,5 tys. kilometrów, co stanowi mniej niż trzy procent średniej odległości między Błękitnym Globem a Księżycem.

 

ZOBACZ: Misja "DART". Pierwszy w historii test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w asteroidę

 

2023 BU porusza się z prędkością około 9,3 km na sekundę, czyli ponad 32,4 tys. km na godzinę. Należy do grupy Apollo, która  obejmuje tak zwane planetoidy typu NEO (ang. Near Earth Objects) o specyficznych orbitach przecinających orbitę Ziemi.   

 

Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA posiada dane na temat przeszłych i przyszłych zbliżeń obiektów do Ziemi. Dane te obejmują okres od 1990 do 2200 roku. Według naukowców asteroida 2023 BU ma dokonać czwartego w historii najbliższego podejścia do Ziemi.

 

 

NASA: Asteroida 2023 BU nie stanowi zagrożenia

NASA uspokaja jednak, że asteroida nie należy do kategorii tzw. potencjalnie niebezpiecznych asteroid (ang. Potentially Hazardous Asteroid, PHA). Jest zbyt mała, by wyrządzić jakiekolwiek szkody, nawet gdyby uderzyła w Ziemię.  


Miłośnicy astronomii będą mogli na żywo oglądać przelot Asteroidy 2023 BU za pomocą Wirtualnego Teleskopu

 

adn/map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie