Norwegia: Były dowódca oddziału Grupy Wagnera aresztowany. Grozi mu deportacja

Świat
Norwegia: Były dowódca oddziału Grupy Wagnera aresztowany. Grozi mu deportacja
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT/Twitter/NEXTA
Andriej Miedwiediew poprosił o azyl w Norwegii

W Norwegii aresztowano Andrieja Miedwiediewa, byłego dowódcę oddziału w grupie Wagnera, który w połowie stycznia przekroczył nielegalnie granicę. Mężczyzna chciał zeznawać przeciwko Jewgienijowi Prigożynowi, szefowi wagnerowców. Miedwiediewowi grozi deportacja.

Wiadomość o aresztowaniu Miedwiediewa potwierdził Jon Andreas Johansen z norweskiej policji. Podstawą decyzji było "naruszenie ustawy o cudzoziemcach". Rosyjskiemu żołnierzowi grozi wydalenie z Norwegii.

 

Andriej Miedwiediew uciekł z Rosji do Norwegii i ubiegał się tam o azyl, o czym poinformowało Radio Swoboda, powołując się na doniesienia niezależnego rosyjskiego portalu Gulagu.net. Rosyjski żołnierz zamierza zeznawać przeciwko szefowi wagnerowców - Jewgienijowi Prigożynowi.


- Po raz pierwszy od początku wojny z Ukrainą były dowódca jednego z oddziałów Grupy Wagnera uciekł z Federacji Rosyjskiej do Europy i zgodził się zeznawać - podał cytowany przez Radio Swoboda Władimir Osieczkin, rosyjski działacz na rzecz praw człowieka i założyciel Gulagu.net.

 

Były wagnerowiec, ścigany przez strzelających do niego strażników granicznych z psami, miał pokonać wysoki płot graniczny, a następnie przebiec przez zamarznięte jezioro.

Miedwiediew opowiedział o licznych przypadkach egzekucji

"Miedwiediewowi udało się opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej w pobliżu wsi Nikiel w obwodzie murmańskim 12 stycznia. W Norwegii zwrócił się do organów z prośbą o ochronę i azyl polityczny. Z lokalnego lotniska został przewieziony do Oslo, gdzie zapewniono mu nocleg" - relacjonował na Facebooku Osieczkin.

 

 

Na początku lipca 2022 roku Andriej Miedwiediew, Rosjanin z obwodu tomskiego podpisał czteromiesięczny kontrakt z Grupą Wagnera. Został wysłany do Salska, skąd trafił do obwodu ługańskiego, gdzie mianowano go dowódcą oddziału szturmowego najemników. Uczestniczył w walkach pod Bachmutem.

 

ZOBACZ: Były dowódca oddziału Grupy Wagnera wystąpił o azyl w Norwegii. Chce zeznawać przeciwko Prigożynowi

 

Był dowódcą m.in. byłego więźnia Jewgienija Nużyna, zamordowanego przez wagnerowców po powrocie z ukraińskiej niewoli. Miedwiediew w rozmowie z "The Insider" opowiedział o licznych przypadkach takich egzekucji. Zdradził, że istnieje osobny dział Grupy Wagnera odpowiedzialny za egzekucje. 

mbl/map/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie