Walka o Bachmut. Ujawniono ukryty motyw Jewgienija Prigożyna

Świat
Walka o Bachmut. Ujawniono ukryty motyw Jewgienija Prigożyna
PAP/Eugene Titov
Pożar po rosyjskim ostrzale w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym

Bliski współpracownik Władimira Putina, twórca Grupy Wagnera może mieć ukryty cel w bitwie o Bachmut - twierdzi pracownik administracji USA, na którego powołuje się Reuters. Od pół roku to właśnie w tym mieście toczą się najbardziej najcięższe walki.

Bitwa o Bachmut rozpoczęła się w sierpniu zeszłego roku. To miasto w obwodzie donieckim niedaleko Kramatorska i Słowiańska. Właśnie tam toczą się obecnie tam najbardziej brutalne i krwawe walki. Dlaczego? USA ujawniają, jaki może być prawdziwy cel ataku.

Ukryty cel w Bachmucie

Jak podaje Reuters, założyciel Grupy Wagnera może mieć swój ukryty cel w walkach o to miasto. - Jewgienij Prigożyn chce przejąć kontrolę nad kopalniami gipsu i soli w pobliżu Bachmutu - twierdzą dziennikarze, powołując się na doniesienia anonimowego amerykańskiego urzędnika.

 

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych miejscach świata w celu finansowania rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Bachmut - miasto nie do zdobycia 

Rosjanin nie zniechęca się nawet ogromnymi stratami wśród wagnerowców. - Tylko na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku w okolicach Bachmutu zginęło ponad 1000 najemników z grupy Wagnera - przekazał przedstawiciel amerykańskiej administracji. 

 

Mimo uporu, Priogożyn przyznał niedawno, że jego najemnicy nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony. Wini za to jednak rosyjskie ministerstwo obrony.

 

Prigożyn jest biznesmenem blisko związanym z Władimirem Putinem. Zasłynął m.in. jako właściciel firmy dostarczającej catering na Kreml, a także nieformalny patron internetowych farm trolli.

nb/zdr / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie