Media: Maroko przekazało Ukrainie czołgi

Świat
Media: Maroko przekazało Ukrainie czołgi
(Zdj. ilustracyjne) Wikipedia/ Mil.ru/CC BY 4.0
Wojna w Ukrainie. Media: Maroko miało przekazać czołgi

Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B - powiadomiła ukraińska agencja Unian, powołując się na informacje algierskiego portalu Menadefense. "Ironią losu jest, że 20 lat temu te czołgi zostały kupione na Białorusi" - przekazała agencja.

Algierski portal nie podał dokładnej liczby czołgów, które zostały przekazane Ukrainie. Wiadomo, że wcześniej miały zostać zmodernizowane Czechach. Łącznie Maroko posiada 300 czołgów T-72 w różnych wariantach, w tym m.in. 136 T-72B.

 

Jak przekazano, czołgi zostały zakupione na Białorusi w 1999 i 2000 roku. Według dziennikarzy, Maroko zadeklarowało przekazanie maszyn Ukrainie jeszcze podczas spotkania w niemieckiej bazie Ramstein w kwietniu 2022 roku. Wówczas Maroko i Tunezja były jedynymi krajami z północnej Afryki, które uczestniczyły w rozmowach.

 

Agencja przypomniała, że podczas spotkania USA deklarowała zwrot kosztów poniesionych przez państwa, które włączą się w przekazanie Ukrainie uzbrojenia. Dziennikarze uważają, że w zamian za przekazanie czołgów T-72B, Maroko może otrzymać od USA Abramsy.

Czołgi z Maroka już mogły trafić do Ukrainy

Portal zauważył, że na początku stycznia Czechy przekazały Ukrainie około 20 czołgów T-72. Niektóre maszyny podpisał czeski premier Petr Fiala, jak można zobaczyć na zdjęciu zamieszczonym na Twitterze. 

 

"Możliwe, że wśród nich mogły być i zmodernizowane czołgi od Maroka" - wskazuje portal.  

 

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie