Szefowa MSZ Niemiec: Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi

Świat
Szefowa MSZ Niemiec: Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi
Polsat News

Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Deklaracja padła w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie.

 

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina.

Morawiecki: Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia

Również w piątek w rozmowie z PAP polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. „Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez” – podkreślił premier.

 

ZOBACZ: Ukraina: Rosjanie okradli szpital w Skadowsku

 

Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne, i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później” – wyjaśnił stanowisko polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki.

Ociepa: Polska nie czeka na decyzję Niemiec

- Polska nie czeka na decyzję Niemiec - zadeklarował w niedzielę w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Polityk podkreślił, że brak zgody Berlina na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 może być brzemienny w skutkach. - Niemcy zwlekają z decyzją, co jest grzechem zaniechania, który kosztuje ludzkie życie - ocenił.

 

ZOBACZ: Marcin Ociepa w "Gościu Wydarzeń": Polska nie czeka na decyzję Niemiec

 

- Nie czekaliśmy ani dnia i wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią jesteśmy liderami wsparcia od pierwszych dni wojny. Dzisiaj spodziewamy się kolejnej ofensywy rosyjskiej, kolejnego ataku na szeroką skalę. Ukraińcy o tym mówią bardzo dużo i bardzo precyzyjnie. Musimy jako wolny świat przygotować kolejny pakiet wsparcia. Polska jest na to gotowa - zapowiedział w Polsat News Ociepa. 

 

sgo/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie