USA. Przeszukanie w domu Joe Bidena. Znaleziono kolejne tajne dokumenty

Świat
USA. Przeszukanie w domu Joe Bidena. Znaleziono kolejne tajne dokumenty
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent USA Joe Biden

Podczas przeszukania domu prezydenta USA Joe Bidena w Wilmington w stanie Delaware, funkcjonariusze Departamentu Sprawiedliwości znaleźli sześć kolejnych przedmiotów, w tym akta z oznaczeniami tajności. Poinformował o tym prawnik amerykańskiego przywódcy Bob Bauer. Jak dodał, część niejawnych dokumentów pochodzi z czasów kadencji Bidena w Senacie USA, a inne są z czasów, gdy był wiceprezydentem.

Jak wyjaśnił Bauer, prezydent zaoferował dostęp do swojego domu, "aby Departament Sprawiedliwości USA mógł przeprowadzić przeszukanie całego lokalu pod kątem potencjalnych akt wiceprezydenta i potencjalnie tajnych materiałów". Ani Biden, ani jego żona nie byli obecni podczas 12-godzinnego przeszukania posiadłości.

 

ZOBACZ: USA. Joe Biden ws. odnalezionych u niego tajnych dokumentów: Współpracujemy ze służbami

 

Bauer powiedział, że śledczy z Departamentu Sprawiedliwości skoordynowali przeszukanie z prawnikami Bidena, a ich pracę nadzorowali osobiści prawnicy prezydenta i Białego Domu. Nie wiadomo, w której dokładnie części domu znaleziono tajne dokumenty, ani czego dotyczyły.

Niejawne dokumenty znalezione u Bidena

Wcześniej niejawne akta z czasów wiceprezydentury Bidena zostały odkryte przez prawników prezydenta w dwóch prywatnych miejscach używanych przez Bidena - 2 listopada 2022 roku w biurze ośrodka Penn Biden Center w Waszyngtonie i 20 grudnia w garażu domu prezydenta w Wilmington.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski w USA. Joe Biden podczas konferencji mówił o wsparciu i ogłosił pakiet pomocy

 

Natomiast w biurze Bidena w Waszyngtonie znaleziono 10 niejawnych dokumentów z lat 2013-2016. Dotyczyły one m.in. tematów Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii. Niektóre z nich miały być opatrzona klauzulą "ściśle tajne".

 

Niewiele wiadomo na temat akt znalezionych w garażu domu Bidena w Wilmington, poza tym, że była ich "niewielka liczba" i znajdowały się wśród innych dokumentów z czasu wiceprezydentury obecnego szefa państwa.

pgo/wka / Reuters / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie