Stały przedstawiciel RP przy NATO: Była szansa na koniec wojny przed końcem 2022 roku

Polska
Stały przedstawiciel RP przy NATO: Była szansa na koniec wojny przed końcem 2022 roku
Polsat News
Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Polski przy NATO

- Jeśli więcej zaawansowanego sprzętu dotarło na Ukrainę przed późnym latem, to była szansa na koniec wojny być może jeszcze przed końcem zeszłego roku - ocenił Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Polski przy NATO. Jak mówił w Polsat News, zaskoczyło go stanowisko Niemiec ws. przekazania czołgów Leopard. - Nie wszyscy są zainteresowani takim zwycięstwem Ukrainy, na jakim zależy Polsce - uznał.

Tomasz Szatkowski skomentował brak decyzji Niemców w sprawie dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. - Niedobra byłaby sytuacja, w której czekamy wciąż na decyzję niemieckiej sceny politycznej, a w tym czasie krwawią się wojska ukraińskie i też tracimy bardzo ważny czas - uznał. 

 

Jego zdaniem "z dzisiejszej perspektywy widać, iż gdyby większa liczba ciężkiego, zaawansowanego sprzętu dotarła na Ukrainę przed późnym latem, to była szansa zakończenia tej wojny być może jeszcze przed końcem zeszłego roku".

 

ZOBACZ: Spotkanie w Ramstein. Jaki sprzęt kraje Zachodu chcą dostarczyć Ukrainie?

 

Jak przypomniał, wówczas Ukraina przeszła do kontrofensywy. - Rosyjski front był w stadium destabilizacji, niektórzy sądzili, że był bliski załamania. Ten czas Rosjanie wykorzystali na ustabilizowanie sytuacji, rzucili na front pierwsza grupę zmobilizowanych żołnierzy, żeby nimi zapchać dziury we froncie. Teraz szkolą większą liczbę żołnierzy, również zakłady remontowe pracują pełną parą - tłumaczył Szatkowski.

Boris Pistorius o przekazaniu czołgów Ukrainie: Nie ma jednolitego stanowiska

Stały przedstawiciel Polski przy NATO odniósł się również do słów nowego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, który stwierdził, że wśród państw Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy nie ma jednolitego stanowiska w sprawie przekazania Leopardów.

 

ZOBACZ: Ramstein: Boris Pistorius: Są kraje przeciwne dostawie czołgów. Mariusz Błaszczak: Zapytam go o to

 

- Jestem zaskoczony. Znam stanowisko sojuszników wyrażone w trakcie obrad Rady Północnoatlantyckiej - to jest zdecydowana większość państw, które stanowią trzon grupy Ramstein. Znam też stanowisko wielu innych państw, które z nami współpracują (...). Jestem przekonany, że poparłyby taką decyzję i przyjęły ją z zadowoleniem

 

WIDEO: Stały przedstawiciel RP przy NATO w Polsat News

 

Tomasz Szatkowski: Putin przeczekiwał reakcje Zachodu

- Nie wszyscy są zainteresowani być może takim zwycięstwem Ukrainy, na jakim zależy Polsce, Wielkiej Brytanii, państwom ze wschodniej flanki, także Stanom Zjednoczonym - zauważył ambasador. 

 

ZOBACZ: Spotkanie w amerykańskiej bazie w Ramstein. Lloyd Austin: Kreml na nas patrzy


- Brak zgodności, brak jedności sugerują Moskwie, że być może warto grać na podziale sojuszu, warto przeczekać. To jest w tym momencie strategia Rosji. Putin ma takie doświadczenie, że w wielu przypadkach po prostu przeczekiwał reakcje Zachodu - mówił Tomasz Szatkowski. 

adn/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie