Białystok: Przychodnia weterynaryjna apeluje o oddawanie krwi. Dawcami mogą zostać psy i koty

Polska
Białystok: Przychodnia weterynaryjna apeluje o oddawanie krwi. Dawcami mogą zostać psy i koty
Polsat News
Akcja krwiodawstwa w Białymstoku

Nie tylko ludzie potrzebują krwi. Psy i koty podczas operacji czy leczenia również mogą jej potrzebować. Przychodnia Weterynaryjna "Miłozwierz" w Białymstoku zaprasza właścicieli czworonogów, którzy chcieliby, by ich pupile podzielili się tym bezcennym surowcem.

Psy i koty, podobnie jak ludzie, mogą zostać dawcami krwi i uratować życie innych zwierząt. Zbiórkę krwi od czworonogów zorganizowała lecznica lecznica "Miłozwierz" z Białegostoku. Pobrany czerwony surowiec trafi do weterynaryjnego banku krwi w Warszawie.  

 

ZOBACZ: USA. Najstarszy pies na świecie. Spike ma ponad 23 lata


Krew najczęściej podawana jest zwierzętom podczas skomplikowanych operacji, ale także przy różnego rodzaju schorzeniach. 


- Są sytuacje, gdy krew jest jedynym ratunkiem dla zwierzęcia, m.in. są to wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, urazy tępe, pogryzienia, choroby nowotworowe, przebiegające z uszkodzeniem szpiku kostnego, choroby pasożytnicze, odkleszczowe, ale także choroby zakaźne szczeniąt, w tym bardzo groźna parwowiroza - mówi lekarz weterynarii Emilia Bańkowska. 

 

WIDEO: Przychodnia weterynaryjna apeluje o oddawanie krwi

Akcja krwiodawstwa w Białymstoku. Na psich i kocich dawców czekają upominki

Pobieranie krwi u psa i kota jest zabiegiem mało inwazyjnym. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Aby zostać dawcą, trzeba spełniać warunki wagowe i wiekowe. 


- Jeśli chodzi o psy, to jest wiek między 1 a 7 rokiem życia, u kotów podobnie. U psów minimum 25 kg masy ciała, u kotów 4 kg. Musza to być zwierzęta zdrowe, szczepione, regularnie odrobaczane i, w przypadku kotów, niewychodzące na dwór - tłumaczy lekarz weterynarii Adrianna Pewnak.

 

ZOBACZ: Szczecin: Porzucili w mieszkaniu 15 małych kotów. Zwierzęta były głodne i przestraszone


Krew jest surowcem, którego nie można wyprodukować, dlatego ważne jest, aby liczba czworonożnych dawców wciąż rosła. 

 


Nie tylko honorowi dawcy krwi są obdarowywani słodkościami. Psy i koty również mogą liczyć na upominki to w postaci darmowego pakietu badań, ulubionej karmy czy psich lub kocich smakołyków.  

adn/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie