Wołodymyr Zełenski w Davos: Nie wolno nam się wahać. Rosja roznosi wojnę na cały świat

Świat
Wołodymyr Zełenski w Davos: Nie wolno nam się wahać. Rosja roznosi wojnę na cały świat
Polsat News
Wołodymyr Zełenski zabrał głos podczas Forum Ekonomicznego w Davos

- Czas, który wolny świat wykorzystuje na myślenie, jest wykorzystywany przez państwo terrorystyczne, by zabijać - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu w Davos. Prezydent Ukrainy wielokrotnie podkreślał, że kraje zachodnie "nie mogą się wahać", a kluczem do pokonania Rosji jest podejmowanie "szybkich decyzji".

Wołodymyr Zełenski na początku swojego wystąpienia przypomniał o katastrofie helikoptera, w której zginął m.in szef MSW Ukrainy. Poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci wszystkich osób, które straciły życie w czasie wojny w Ukrainie. 

 

ZOBACZ: Ukraina: Walki o Sołedar. Rosja trzeci raz donosi o "wyzwoleniu" miasta

 

- Potrzeba zdecydowanych, wspólnych działań, które muszą być szybkie. Tyrania wygrywa z demokracją. Tragedie wyprzedzają życie. Rosji wystarczyła jedna sekunda, a świat potrzebował dni, by zareagować sankcjami. Czas, który wolny świat wykorzystuje na myślenie, jest wykorzystywany przez państwo terrorystyczne, by zabijać. Ukraina i jej sojusznicy opierają się Rosji od niemal roku. To pokazało, że wspólne działania przynoszą rezultaty - powiedział prezydent Ukrainy. 

 

WIDEO: Fragment wystąpienia Wołodymyra Zełenskiego w Davos

Zełenski w Davos: Dostawa czołgów musi być szybsza niż rosyjskie ataki

Prezydent podkreślił, że Ukraina z pomocą Zachodu "chroni miliony żyć na całym świecie, nie tylko w Ukrainie". - Tempo podejmowania decyzji musi być szybsze. Świat wahał się. Rosja w 2014 roku zajęła Krym bez żadnego wahania i tak samo było 24 lutego. Rosja nie wahała się, a świat się wahał. Nie wolno nam teraz się wahać - apelował Zełenski. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Dziennikarze skontaktowali się z Rosjanami odpowiedzialnymi za ostrzał w Dnieprze

 

Prezydent wielokrotnie podkreślał, że konieczne jest podejmowanie "szybkich decyzji". - Rosja sieje terror, Rosja roznosi tę wojnę na cały świat - dodał. 

 

- Obrona przeciwpowietrzna musi być szybsza niż rosyjskie ataki, dostawa czołgów musi być szybsza niż rosyjskie ataki. Tego wymaga bezpieczeństwo i pokój w Europie. Musimy działać szybciej niż Rosja. Trybuna zbrodni wojennych musi zapobiegać nowym zbrodniom, a szczególnie NATO i Unia Europejska muszą wyprzedzić rosyjską agresję - stwierdził. 

dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie