Rosja: Władimir Putin wydał polecenie zwiększenia armii i wzmocnienia granicy z Finlandią

Świat
Rosja: Władimir Putin wydał polecenie zwiększenia armii i wzmocnienia granicy z Finlandią
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Putin wydał polecenia w sprawie zwiększenia liczby żołnierzy w rosyjskiej armii

Władimir Putin wezwał do zwiększenia rosyjskiej armii do 1,5 miliona żołnierzy oraz do wzmocnienia granicy z Finlandią - przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na informacje przekazane przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Zgodnie z planami więcej żołnierzy ma się znaleźć m.in. w siłach powietrznych Rosji.

Minister obrony Federacji Rosyjskiej we wtorek zapowiedział "wielkie zmiany w wojsku", do których ma dojść w latach 2023-2026. Zgodnie z poleceniami wydanymi przez Władimira Putina, w związku z potrzebą zadbania o bezpieczeństwo państwa, potrzebne jest zwiększenie liczby żołnierzy w rosyjskiej armii.

 

"Prezydent przyjął rozporządzenie w sprawie zwiększenia liczby żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 1,5 miliona" - brzmi komunikat szefa resortu obrony. Według propagandowej agencji Ria Nowosti, zmiany będą wymagały wprowadzenia szeregu zmian przez wszystkie ministerstwa i dowódców armii.

 

ZOBACZ: Zełenska: Agresja Rosji nigdy nie miała się zatrzymać na Ukrainie

 

"Zmiany powinny być również dopasowane do budowy infrastruktury dla rozmieszczenia wojsk oraz terminów dostaw broni, sprzętu wojskowego i specjalnego" - można przeczytać w komunikacie.

 

Według komunikatu, więcej żołnierzy ma znajdować się w marynarce wojennej, a także w siłach powietrznych.

Wzmocnienie granicy z Finlandią 

Oprócz zwiększenia liczby żołnierzy ministerstwo powiadomiło, że na polecenie Putina planuje stworzenie dwóch nowych oddziałów w moskiewskim i leningradzkim okręgu wojskowym. Rosjanie mają także sformować oddział wojskowy w Republice Karelii (wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej i graniczy z Finlandią).

 

Portal Ukraińska Prawda zwrócił uwagę, że Republika Karelii i obwód leningradzki graniczą z Finlandią, która po rozpoczęciu wojny w Ukrainie złożyła wniosek o członkostwo w NATO.  

 

anw/dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie