Ukraina: Rosjanie ukradli pojazdy opancerzone OBWE

Świat
Ukraina: Rosjanie ukradli pojazdy opancerzone OBWE
Christopher Miller/Twitter
Ukraina: Rosjanie wywożą wozy pozostawione przez przedstawicieli misji OBWE

Przedstawiciele misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) uciekając z Ukrainy pozostawili za sobą dziesiątki pojazdów opancerzonych. Rosyjski bloger zmieścił nagranie, na którym widać, że wozy zostały skradzione i najprawdopodobniej zostaną wykorzystane przez Rosjan.

Nagranie rosyjskiego blogera zamieścił na Twitterze dziennikarz "The Financial Times" Christopher Miller.

 

"Kiedy Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE uciekała z Ukrainy, porzuciła dziesiątki pojazdów opancerzonych na parkingu stacji kolejowej w Rosji i zabrała kluczyki. Wideo opublikowane przez rosyjskiego blogera wojskowego pokazuje teraz te auta na naczepach ciężarówek wracających do Donbasu" - napisał.

 

 

Jak można zobaczyć, na samochodach zamazane zostały loga OBWE.

 

ZOBACZ: Uwolniono jednego z czterech pojmanych pracowników misji OBWE

 

W kwietniu rosyjscy żołnierze zatrzymali kilku przedstawicieli misji OBWE w Doniecku i Ługańsku. Co więcej, władze tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej oraz Donieckiej Republiki Ludowej sądzili członków misji OBWE. Pseudoprocesy były przeprowadzane w oparciu o zarzuty  rzekomego szpiegostwa. 

Koniec misji OBWE w Ukrainie

Pod koniec kwietnia 2022 roku przewodniczący OBWE Zbigniew Rau oraz sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid ogłosili, że niezbędne jest podjęcie kroków, które pozwolą na zamknięcie Specjalnej Misji Obserwacyjnej w Ukrainie. Decyzja wynikała z braku porozumienia na posiedzeniu rady OBWE w sprawie przedłużeniu mandatu misji.

 

- Wykorzystaliśmy wszystkie opcje dialogu politycznego w celu odnowienia mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej, ale stanowisko Federacji Rosyjskiej nie pozostawia nam innego wyboru, jak tylko podjąć kroki w celu zamknięcia misji - przekazał Rau. 

 

ZOBACZ: Polska nie wpuści Ławrowa na spotkanie OBWE. Rosja wściekła, MSZ nie przebiera w słowach

 

W listopadzie podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywał do wykluczenia Rosji ze zgromadzenia. - Dlaczego po dziewięciu miesiącach zbrodni Rosja jest nadal członkiem waszego zgromadzenia? - pytał Zełenski.

Sekretarz generalna OBWE: Pozostanie Rosji członkiem OBWE ma sens

Na początku 2023 roku sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid stwierdziła, że jest przeciwko wykluczeniu Rosji z organizacji


- Z dzisiejszej perspektywy uważam, że pozostanie Rosji członkiem OBWE ma sens - mówiła w wywiadzie dla "Die Welt". Zaznaczała jednak, że "utrzymywanie otwartych kanałów dyplomatycznych nie oznacza zgody na to co robi Rosja".

anw/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie