Włochy. Szef mafii Cosa Nostra w rękach policji. Ukrywał się 30 lat

Świat
Włochy. Szef mafii Cosa Nostra w rękach policji. Ukrywał się 30 lat
PAP/EPA/CARABINIERI HANDOUT
Szef Cosa Nostry Matteo Messina Denaro ukrywał się przez blisko 30 lat

Szef sycylijskiej mafii wpadł w ręce policji. Poszukiwany od 30 lat Matteo Messina Denaro został zatrzymany w prywatnej klinice w Palermo na południu Włoch. Mężczyzna był na pierwszym miejscu listy najbardziej poszukiwanych włoskich mafiosów.

Włoska policja aresztowała w Palermo na Sycylii szefa Cosa Nostry Matteo Messinę Denaro. Do zatrzymania doszło w prywatnej klinice, w której mafioso leczył się po wykryciu u niego nowotworu wątroby.

 

ZOBACZ: Japonia. Szef yakuzy zostanie powieszony. "Będziesz żałował tego do końca życia"

 

Włoskie media poinformowały, że mężczyzna był zarejestrowany w szpitalu na podstawie sfałszowanego dowodu tożsamości wydanego na nazwisko Andrea Bonafede.

 

 

60-letni obecnie Denaro był nazywany "capo di tutti capi", czyli szefem wszystkich szefów sycylijskiej mafii. Ukrywał się od 1993 roku i był na pierwszym miejscu listy najbardziej poszukiwanych mafiosów.

Skazany na dożywocie

Mężczyzna pod koniec XX wieku został skazany zaocznie na karę dożywotniego więzienia za dziesiątki zabójstw, między innymi za zabicie syna nawróconego mafiosa Giuseppe Di Matteo, który został rozpuszczony w kwasie, a także za zamachy na sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku.

 

Sam Denaro miał się przechwalać, że z jego wszystkich ofiar można by zbudować cmentarz.

 

WIDEO: Szef Cosa Nostry w rękach policji. Materiał "Wydarzeń"

 

 

Premier Włoch Giorgia Meloni wiadomość o zatrzymaniu Matteo Messiny Denaro nazwała "wielkim zwycięstwem państwa w wojnie z mafią".

 

Polityk porównała jego aresztowanie do sukcesu, jakim było odnalezienie jego mafijnego ojca, czyli szefa Cosa Nostry Toto Riiny, zatrzymanego 30 lat temu po 23 latach poszukiwań. 

 

Na koniec Meloni podziękowała karabinierom i policjantom oraz prokuraturze zaangażowanym w walkę z mafią.

 

 

Na zatrzymanie mafiosa zareagował również prezydent Włoch Sergio Mattarella, który, jak poinformowano na Twitterze, złożył gratulacje szefowi MSW Matteo Piantedosiemu i dowództwu karabinierów.

 

 

Informacja o schwytaniu nieuchwytnego dotąd bossa mafii uradowała również zwykłych mieszkańców Palermo, którzy natychmiast ruszyli z gratulacjami do policjantów. 

 

ZOBACZ: Żona "El Chapo" przyznała się. Była miss prowadziła kartel

 

"Wasza radość łączy się z naszą, aby razem budować społeczeństwo wolne od ucisku mafii. Wasze podziękowania kładą podwaliny pod lepszą przyszłość i wynagradzają lata zaangażowania i ciężkiej pracy" - napisano na oficjalnym koncie twitterowym włoskich karabinierów.

 

dk/bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie