Żona "El Chapo" przyznała się. Była miss prowadziła kartel

Świat
Żona "El Chapo" przyznała się. Była miss prowadziła kartel
PAP/EPA/JOHN TAGGART
31-letnia była królowa piękności została aresztowana w lutym na lotnisku Waszyngton-Dulles w Wirginii.

Żona meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina Guzmana, znanego jako "El Chapo", przyznała się w czwartek w sądzie federalnym w Waszyngtonie do pomagania mężowi w prowadzeniu jego kartelu Sinaloa - podała agencja Reutera.

Emma Coronel Aispuro w ramach ugody z prokuratorami federalnymi przyznała się do zarzutów, obejmujących świadome i umyślne spiskowanie w celu dystrybucji heroiny, kokainy, marihuany i metamfetaminy, prania brudnych pieniędzy i angażowania się w relacje finansowe z kartelem narkotykowym Sinaloa. Przyznała się również do spiskowania w celu pomocy mężowi w ucieczce z meksykańskiego więzienia w 2015 roku.

 

ZOBACZ: Żona "El Chapo" w areszcie. Zatrzymano ją na lotnisku

 

Za samą dystrybucję narkotyków może jej grozić nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Prokurator Anthony Nardozzi powiedział, że żona Guzmana pomogła w imporcie ponad 450 tys. kg kokainy, 90 tys. kg heroiny, 45 tys. kg metamfetaminy i około 90 tys. kg marihuany.

"Służyła jako pośrednik"

Nardozzi stwierdził, że Coronel "służyła jako pośrednik" w dostarczaniu wiadomości członkom kartelu po aresztowaniu jej męża, a także spiskowała z synami Guzmana w celu "planowania i koordynowania" jego ucieczek z więzienia.

 

ZOBACZ: "El Chapo" w więzieniu. Ujawniono nieznane nagranie

 

Coronel powiedziała, że rozumie zarzuty i konsekwencje przyznania się do winy.

 

Sędzia wyznaczył wstępną datę ogłoszenia wyroku na 15 września.

Kim jest Coronel?

31-letnia była królowa piękności została aresztowana w lutym na lotnisku Waszyngton-Dulles w Wirginii; postawiono jej zarzut udziału w międzynarodowym handlu narkotykami.

 

Coronel urodziła się w Kalifornii; posiada obywatelstwo amerykańskie i meksykańskie. W 2007 roku wyszła za mąż za "El Chapo", który w 2019 roku został skazany w Nowym Jorku na karę dożywotniego pozbawienia wolności plus 30 lat, bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również wobec niego przepadek mienia w wysokości 12,6 mld dolarów.

 

Jako najpotężniejszy baron narkotykowy w Meksyku "El Chapo" był przywódcą kartelu, odpowiedzialnego za przemyt kokainy i innych narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

rse/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie