Wielka Brytania wyśle nowoczesne czołgi Ukrainie. Decyzja premiera

Świat
Wielka Brytania wyśle nowoczesne czołgi Ukrainie. Decyzja premiera
Flickr.com/Defence Imagery/CC BY-SA 2.0
Challenger 2 to czołg trzeciej generacji, będący podstawowym wyposażeniem pancernym brytyjskiej armii, która włączyła go do swojego stanu 25 lipca 1994 roku.

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent Ukrainy potwierdzają decyzję o przekazaniu Kijowowi brytyjskich czołgów trzeciej generacji Challenger 2. Według mediów będzie ich 12, co wystarczy do sformowania kompanii pancernej wojsk lądowych ukraińskich sił zbrojnych. To pierwsze czołgi produkcji zachodniej, które zostaną wysłane na front ukraińsko-rosyjski.

Dostawę uzbrojenia potwierdził na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Zełenski: "Te decyzje wzmocnią nas na polu walki"

"Zawsze silne wsparcie Wielkiej Brytanii teraz jest nie do przebicia i gotowe na wyzwania" - napisał szef ukraińskiego państwa. 

 

ZOBACZ: Leopardy dla Ukrainy. Dwa kraje szczególnie naciskają na Niemcy

 

"W rozmowie z premierem Rishi Sunakiem podziękowałem za decyzje, które nie tylko wzmocnią nas na polu walki, ale też wyślą odpowiedni sygnał do innych partnerów.

 

Brytyjska kompania czołgów dla Ukrainy

Downing Street potwierdziło z kolei w komunikacie, że premier Wielkiej Brytanii poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2 - pisze agencja Reutera.

 

"Premier nakreślił ambicję Wielkiej Brytanii, aby zintensyfikować nasze wsparcie dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczenie czołgów Challenger 2 i dodatkowych systemów artyleryjskich" - podała kancelaria premiera Rishiego Sunaka.

 

ZOBACZ: Spotkanie Dudy z Zełenskim w Ukrainie: Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard

 

Brytyjskie media podają, że z Anglii do Ukrainy przekazanych zostanie 12 czołgów. Cztery z nich trafią tam od razu, a osiem kolejnych w późniejszym terminie.

 

Zgodnie ze standardami NATO kompania czołgów liczy 14 pojazdów. Jednak organizacja kompanii pancernej Sił Zbrojnych Ukrainy zakłada, że w jej skład wchodzi jeden czołg dowodzenia i trzy plutony po trzy czołgi. Łącznie kompania pancerna wojsk lądowych Ukrainy liczy więc 10 czołgów.

Brytyjczycy chwalą Polskę. Za przekazanie Leopardów

Wielka Brytania, która będzie tym samym pierwszym krajem, jaki dostarczy na front w Ukrainie czołgi produkcji zachodniej, chwali Polskę za decyzję o przekazaniu Kijowowi kompanii czołgów Leopard produkcji niemieckiej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard? Niemcy: Ta inicjatywa nie jest nam znana

 

"Premier i prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjęli inne międzynarodowe zobowiązania w tym tonie, w tym ofertę Polski dostarczenia kompanii czołgów Leopard" - napisano w wydanym po rozmowie oświadczeniu.

 

Pierwszy zachodni czołg w Ukrainie

Challenger 2 to czołg trzeciej generacji, będący podstawowym wyposażeniem pancernym brytyjskiej armii, która włączyła go do swojego stanu 25 lipca 1994 roku.

 

ZOBACZ: Polski polityk w ONZ o wydarzeniach na Białorusi: "Powinny uruchomić dodatkowe dzwonki alarmowe"

 

Jego uzbrojenie to armata gwintowana L30A1 kalibru 120 mm oraz dwa karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm. Czołg o masie bojowej 62,5 tony, osiąga prędkość 56 km, a jego zasięg to 400 km.

hlk/map / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie