Dania. Słynna kopenhaska restauracja "Noma" kończy działalność

Świat
Dania. Słynna kopenhaska restauracja "Noma" kończy działalność
Studio Sarah Lou, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Restauracja "Noma" w Kopenhadze jest jedną z najpopularniejszych na świecie

Działająca od 20 lat kopenhaska restauracja "Noma", która otrzymała wszystkie możliwe wyróżnienia i uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, kończy działalność. Jej właściciel René Redzepi zapewnił, że marka nie zniknie jednak z mapy miasta, ale będzie funkcjonować, jako swego rodzaju laboratorium gastronomiczne.

"Legendarna kopenhaska restauracja Noma ma zostać zamknięta w przyszłym roku" - zapowiada CNN. Lokal został otwarty w 2003 roku i od tamtego czasu promując kuchnię nordycką pięć razy znalazł się na liście 50 najlepszych restauracji świata. Ostatnie wyróżnienie otrzymał w 2021 roku.

 

Trzygwiazdkowa restauracja zyskała uznanie i popularność serwując dania oparte na lokalnej kuchni. Mimo osiągniętego sukcesu jej szef René Redzepi zapowiedział, że projekt nazwany "Noma 2.0" dobiega końca. W jego miejsce pojawi się "Noma 3.0" jako swoiste "gigantyczne laboratorium gastronomiczne'. "Aby pozostać Nomą, musimy się zmienić. (...) Rozpoczynamy nowy rozdział".

 

Projekt "Noma 3.0"

"Będzie to pionierska kuchnia testowa opierająca się na pracy nad innowacjami żywieniowymi i rozwojem nowych smaków. Będziemy dzielić się owocami naszych wysiłków szerzej niż kiedykolwiek wcześniej" - można przeczytać w oświadczeniu restauracji. 

 

ZOBACZ: USA: Restauracja anulowała rezerwację dla chrześcijańskiej organizacji. Powodem poglądy

 

Ma to być przełomowe przedsięwzięcie, które pozwoli na podejmowanie ryzyka i rozwój. "Czy jest gdzieś na świecie miejsce, do którego powinniśmy się wybrać, aby się czegoś nauczyć? Zrobimy tam pop-up Nomy. A kiedy zbierzemy wystarczająco dużo pomysłów i smaków, zrobimy sezon w Kopenhadze" - czytamy. 

 

"Noma 3.0" była w fazie planowania przez ostatnie dwa lata. To okres, który mocno uderzył w branżę przez restrykcje pandemiczne. Redzepi stwierdził, że ten czas "nauczył nas, jak kruche mogą być nasze marzenia, jak niesamowicie wyczerpująca i trudna może być ta branża."

ap/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie