Dziwidło olbrzymie trafiło do ogrodu botanicznego przypadkiem. Teraz może zakwitnąć

Technologie
Dziwidło olbrzymie trafiło do ogrodu botanicznego przypadkiem. Teraz może zakwitnąć
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) urosło do 108 cm i cieszy oczy zwiedzających Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Roślina rzadko kwitnie w naturze, a jeszcze rzadziej w hodowli. Trafiło do Warszawy zupełnym przypadkiem. Pierwszy raz ta roślina rozkwitnie w Polsce.

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) pochodzi z wilgotnych lasów równikowych Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim.

 

ZOBACZ: Australia. 18-latek w śpiączce po zderzeniu łodzi z wielorybem

 

Do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego trafiło przypadkiem. "Sprowadził" je do Polski pan Grzegorz, który nie mógł zapewnić mu odpowiednich warunków. Koniec końców roślina zadomowiła się w tropikalnej szklarni ogrodu botanicznego.

Roślina po przeżyciach


Kilka lat temu ekipa telewizyjna, która zimą kręciła materiał w szklarniach, nieświadomie wystawiła donicę z "dziwną bulwą" na zewnątrz, na kilkustopniowy mróz.

 

- Rano donicę wciągnięto do środka, lecz bulwa zaczęła gnić. Miejsca zmienione pielęgnowaliśmy jak tylko potrafiliśmy najlepiej. Pracownicy obsypywali je zmielonym węglem drzewnym, tak by zahamować procesy gnilne. Przez 3 lata bulwa nie wypuszczała kolejnego liścia - zrelacjonowali pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawet 3 metry wysokości

Kwiatostan dziwidła może osiągnąć w naturze nawet 3 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości. - Kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są oddzielnie w dolnej części kolby i zapylane głównie przez owady zwabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu - poinformowali botanicy. Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie przyciągnąć możliwie dużo zapylaczy, ponieważ kwiat ten kwitnie tylko przez kilka dni.

 

Faza rozkwitu dziwidła olbrzymiegoŹródło grafiki: Chicago Botanic Garden
Faza rozkwitu dziwidła olbrzymiego

Pierwszy raz

Mieszkające w tropikalnej szklarni dziwidło olbrzymie jeszcze nigdy nie zakwitło. - Wciąż czekamy na ten pierwszy raz. Niestety roślina kwitnie bardzo rzadko. Jeśli zakwitnie w jakimś ogrodzie botanicznym jest to ogromna atrakcja turystyczna - przekazali pracownicy ogrodu botanicznego. Najczęściej takie wydarzenie transmituje się na żywo.

 

 

Szklarnie czynne są od poniedziałku do czwartku, w godzinach 10:00 – 15:00.


Transmisję live znajdziesz tutaj.

aml/ sgo / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie