USA: Chciał rozpędzić demonstrantów przy użyciu myśliwca. Generał Jeffrey Magram odwołany

Świat
USA: Chciał rozpędzić demonstrantów przy użyciu myśliwca. Generał Jeffrey Magram odwołany
The U.S. National Archives/SSGT David Nolan/National Guard
Generał Magram został w 2021 r. zawieszony po tym wydał rozkaz przygotowania myśliwca F-15C do rozpędzenia pokojowej demonstracji

Generał brygady Jeffrey Magram nie będzie już dowódcą Gwardii Narodowej Kalifornii. Po serii skandali straci stanowisko i zostanie przeniesiony do rezerwy Sił Powietrznych USA. Okazało się, że dowódca wykorzystywał gwardzistów m.in. do wożenia swojej matki na zakupy, ale "zasłynął" już wcześniej - w 2021 r. miał polecić przygotowanie myśliwca F-15 do rozpędzenia ulicznej demonstracji.

Jeffrey Magram jest piątym generałem, który zrezygnował lub został wyrzucony ze stanowiska dowódcy Gwardii Narodowej w ciągu ostatnich czterech lat. Wszystkie zwolnienia i dymisje były każdorazowo związane ze skandalami z udziałem dowódców.

 

ZOBACZ: Apache z systemami laserowymi. Polska kupi takie maszyny

 

Najwyższy dowódcy Gwardii Narodowej Kalifornii został zwolniony po tym, jak wewnętrzne dochodzenia wykazały, że niewłaściwie wykorzystywał personel wojskowy do zadań osobistych. Generał kazał na przykład podwładnym wozić go na prywatne wizyty dentystyczne do oddalonej o ok. 150 km Travis Air Force Base. O procederze doniósł jeden z żołnierzy, który powiedział dziennikarzom, że "jego pracą jest opieka nad lotnikami w stanie Kalifornia, a nie bycie szoferem generała".

Żołnierze na zakupach z matką generała

Żołnierze mieli również "zajmować się" matką generała - jeden z nich woził ją na zakupy. - Zajmowały jej dużo czasu, gdyż porównywała bardzo wiele produktów, zanim zdecydowała się na kupno -  opisał swoje zadania anonimowy wojskowy w rozmowie z "Los Angeles Times".

 

Magram przyznał, że relacje podwładnych są prawdziwe. Zapewniał jednak, że wykorzystywanie żołnierzy w takich sprawach - jak opisano powyżej - było zgodne z "koncepcją 'wingman' Sił Powietrznych, według której gwardziści dbają o siebie nawzajem".

 

ZOBACZ: Niemcy przeprowadzili ćwiczenia, awarii uległo 18 wozów bojowych

 

Po zakończeniu dochodzenia zwierzchnicy uznali, że gen. bryg. Jeffrey Magram w przyszłym tygodniu zostanie "mimowolnie przeniesiony" do rezerwy Sił Powietrznych USA. - Jest to działanie "równoległe" do zwolnienia - powiedział w piątek rzecznik Gwardii Narodowej Kalifornii ppłk Brandon Hill.

Chciał poderwać F-15

Generał Magram mógł czuć się zagrożony dymisją już w 2021 r. Został wówczas zawieszony w obowiązkach służbowych i przeniósł na inne stanowisko po tym, jak dziennik "Los Angeles Times" opisał, że członkowie Gwardii otrzymali rozkaz przygotowania myśliwca F-15C do misji, w której odrzutowiec miałby latać nisko nad cywilnymi demonstrantami. W ten sposób generał planował rozproszyć uliczny pokojowy protest. 

grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie