Grzegorz Schetyna o kwestii reparacji: Ta droga jest fatalna i katastrofalna

Polska
Grzegorz Schetyna o kwestii reparacji: Ta droga jest fatalna i katastrofalna
Polsat News

Od początku mówiliśmy, że ta droga jest fatalna i katastrofalna, kompletnie nieskuteczna - powiedział o kwestii reparacji wojennych w programie "Graffiti" Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej. Polityk dodał, że roszczenia wobec zachodniego sąsiada Polski są "cyniczną grą Jarosława Kaczyńskiego".

Według Schetyny kwestia reparacji i konferencja w sprawie raportu Arkadiusza Mularczyka zorganizowana pierwszego września ubiegłego roku posłużyła PiS do "robienia polityki". 

"Realizacja fobii Kaczyńskiego"

- Tak się nie prowadzi negocjacji, tak się nie uzyskuje konkretów - powiedział polityk PO. Jego zdaniem powinno się mówić o "odszkodowaniach czy uzasadnionych roszczeniach za zniszczenia". - To jest kwestia dyplomatycznej pracy, ogromnego zaangażowania i czasu, który jest niezbędny do tego, żeby zbudować relacje z partnerem - tłumaczył. 

 

Przytoczył też przykład Namibii, która uzyskała odszkodowanie od Berlina, za czas kiedy była niemiecką kolonią, ale "tam rozmowy prowadzone były przez kilka dobrych lat". 

 

Zdaniem Schetyny 6,5 biliona złotych reparacji czyli kwota jaka znalazła się w raporcie, jest wzięta "z sufitu". 

 

ZOBACZ: "Sprzedaż akcji Rafinerii Gdańsk to działalność antypaństwowa" - Tomczyk w "Graffiti"

 

- To ma tworzyć wariant walki z odwiecznym wrogiem, z budowaniem w relacjach z Niemcami tonu kampanii wyborczej - ocenił i dodał, że to realizacja "fobii Kaczyńskiego". 

 

Prowadzący przypomniał słowa Borysa Budki (PO), który stwierdził, że rząd Platformy byłby w stanie wywalczyć reparacje. - Jest w stanie podjąć rozmowy o odszkodowaniach. Ja uważałem na początku i mówiłem to, że jeśli taka sprawa ma być w ogóle położona na stole, to powinniśmy to ustalić przy okrągłym stole w Polsce - między rządem a opozycją - w jaki sposób można się tym zająć - tłumaczył Schetyna. 

 

 

Były szef PO przypomniał, że Niemcy są poważnym partnerem gospodarczym Polski. - Nie można budować polskiej polityki wewnętrznej na resentymentach niemieckich, bo to jest nieodpowiedzialne - zaznaczył. - To jest cyniczna gra Kaczyńskiego - zbudować z Berlina i Niemiec polskiego wroga i przeciwnika - dodał. 

Pieniądze z KPO

Schetyna uważa, że pozyskanie pieniędzy z KPO jest bardzo realne, ale najpierw Zjednoczona Prawica musi dojść do wewnętrznego porozumienia w tej sprawie. 

 

- Problem premiera Morawieckiego polega na tym, że w szpitalu jest prezes Kaczyński, który jest "nadpremierem", bo on huknąłby w stół czy wezwał na Nowogrodzką Ziobrę i zaczął z nim rozmawiać o konkretach. I tak się zdarzy, to kwestia paru dni po wyjściu Kaczyńskiego ze szpitala - przewiduje polityk PO. - Ich relacja i rozmowy nabiorą innego tempa - dodał. 

 

ZOBACZ: Robert Biedroń w "Graffiti": Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie przejdzie do historii

 

Prowadzący przytoczył wypowiedzi rzecznika rządu, który mówił, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia wewnątrz koalicji rządzącej, to "najwyżej przegłosujemy tę ustawę o Sądzie Najwyższym, która otworzy drogę do pieniędzy, z opozycją".

 

- Nie ma żadnych rozmów, nie ma projektu. Na tym właśnie polega amatorszczyzna tej ekipy i za każdym razem to podkreślam: to są ludzie nieprzygotowani do realizacji poważnych rzeczy - skomentował Schetyna. 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

ap / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie