Benedykt XVI nie żyje. Papież senior miał 95 lat

Świat
Benedykt XVI nie żyje. Papież senior miał 95 lat
Donatella Giagnori /EIDON/REPORTER/East News
Benedykt XVI był pierwszym od 600 lat papieżem, który zrzekł się godności.

Papież-emeryt Benedykt XVI nie żyje. Miał 95 lat. O jego śmierci poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Papież zmarł o godzinie 9:34. W 2013 roku Benedykt złożył rezygnację z urzędu papieskiego.

W środę papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie zaapelował o modlitwę za Benedykta XVI .

 

"Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża-emeryta Benedykta, który w milczeniu popiera Kościół" - mówił Franciszek.

 

"Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory, prosi Pana o pocieszenie i wspieranie w świadectwie miłości do Kościoła, aż do końca" - powiedział Franciszek do wiernych po włosku.

Benedykt XVI nie żyje. Pochodził z Bawarii

Benedykt XVI urodził się 16 kwietnia 1927 roku w bawarskim Marktl w Niemczech jako najmłodsze dziecko policjanta Josepha i Marii Ratzingerów.

 

Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej.

 

Pod koniec drugiej wojny światowej został  jako 16-letni uczeń wcielony do służby pomocniczej Luftwaffe. Służył m.in. na Węgrzech, jednak nie był na froncie. 

 

W 1945 roku rozpoczął wraz z bratem naukę w katolickim seminarium duchownym we Freising, a następnie studiował w Monachium.

 

Święcenia kapłańskie przyjął w 1951 roku.

 

ZOBACZ: Nowe zdjęcia Benedykta XVI. Wierni zaniepokojeni

 

W 1959 roku został profesorem teologii na Uniwersytecie w Bonn, a następnie prowadził wykłady na uniwersytecie w Münster, a od 1969 roku na uniwersytecie w Ratyzbonie.

 

Publikował liczne artykuły w czasopismach teologicznych, m.in. w założonym przez siebie w 1972 roku Communio.

 

W latach 1977 - 1982 był kardynałem i arcybiskupem Monachium. Z kolei w latach 1981 - 2005 był prefektem Kongregacji nauki i Wiary.

 

Przez niemal 25 lat od 27 czerwca 1977 roku nosił godność kardynalską.

Wybór Benedykta XVI na papieża

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na głowę Kościoła katolickiego 19 kwietnia 2005 roku. Stał się tym samym 265. papieżem, następcą Jana Pawła II, który zmarł po 27 latach pontyfikatu.

 

Został pierwszym papieżem obecnego tysiąclecia. Mając w dniu wybory 78 lat był także najstarszym biskupem Rzymu od 275 lat. Był na tym stanowisku pierwszym Niemcem od 480 lat, po Hadrianie VI.

 

Przybrał imię Benedykta XVI.

 

ZOBACZ: Peter Seewald: Benedykt XVI cierpi z powodu obecnej sytuacji w Kościele

 

W czasie swojego pontyfikatu odbył 24 pielgrzymki do innych krajów. 33 razy odwiedzał różne miejsca we Włoszech.

Jego pierwszą pielgrzymką, była podróż na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii.

 

W dniach 25–28 maja 2006 podczas pielgrzymki do Polski Benedykt XVI odwiedził Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę. Był wtedy w Polsce po raz dziewiąty, jednak po raz pierwszy i jedyny jako głowa Kościoła katolickiego. Pielgrzymka do Polski, była jego drugą wizytą zagraniczną.

Rezygnacja papieża Benedykta XVI

Po siedmiu latach i 10 miesiącach pontyfikatu, 11 lutego 2013 roku podczas konsystorza ogłosił swoją abdykację i podał, że będzie sprawował swój urząd do końca miesiąca. Ojciec święty miał wówczas niemal 86 lat.

 

Swoją decyzję uzasadniał podeszłym wiekiem i utratą sił. Z jego wyjaśnień wynikało, że na kierowanie Kościołem katolickim nie wystarcza mu sił fizycznych i psychicznych.

 

Benedykt XVI sprawował funkcję papieża do g. 20:00 28 lutego 2013 roku.

 

ZOBACZ: Pedofilia w Kościele. Benedykt XVI: mam powody do strachu, gdy stanę przed sądem ostatecznym

 

Zrzekł się urzędu jako pierwszy papież od 600 lat. Poprzednio w 1415 r. z urzędu odszedł Grzegorz XII.

 

Podczas konklawe 13 marca 2013 r. następcą Benedykta XVI został argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek.

 

Benedykt XVI opublikował encykliki "Bóg jest miłością", "W nadziei zbawieni" i "Miłość w prawdzie" oraz cztery adhortacje apostolskie. Zwołał także kilka konsystorzy. Mianował czterech kardynałów z Polski - arcybiskupów Stanisława Dziwisza, Stanisława Ryłko, Kazimierza Nycza i biskupa Ignacego Jeża.

Gdzie w ostatnich latach mieszkał papież-emeryt

Po rezygnacji pozostał papieżem-emerytem. 95-letni Benedykt mieszkał w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich ze swoim sekretarzem arcybiskupem Georgiem Gansweinem. Miał do dyspozycji kilkuosobowy personel i lekarzy.

 

Przez pewien czas były papież brał jeszcze czynny udział w życiu Watykanu.

 

27 kwietnia 2014 r. papież senior uczestniczył w kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, jako koncelebrans uroczystości kanonizacyjnych. Po raz pierwszy odbyła się wówczas oficjalna uroczystość na placu Świętego Piotra w Watykanie z udziałem urzędującego i emerytowanego papieża.

 

ZOBACZ: Papież-senior Benedykt XVI stanowczo potępia ideę "małżeństwa homoseksualnego"

 

W październiku 2014 r. papież senior wziął z kolei udział w beatyfikacji papieża Pawła VI na placu św. Piotra, który kreował go na kardynała.

 

Benedykt XVI po odejściu z urzędu poprosił, by zwracano się do niego używając formy "Ojciec Benedykt".

 

Jeszcze 1 grudnia 2022 r. Benedykt spotkał się z laureatami nagrody teologicznej jego imienia.

hlk/pgo/zdr / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie