Wojna w Ukrainie. Ławrow: Z nikim nie będziemy rozmawiać na warunkach formuły pokojowej Zełenskiego

Świat
Wojna w Ukrainie. Ławrow: Z nikim nie będziemy rozmawiać na warunkach formuły pokojowej Zełenskiego
PAP/EPA/EVGENIA NOVOZHENINA
"Widać, że Kijów nie jest gotów do dialogu" - odpowiedział na formułe pokojową Wołodymyra Zełenskiego szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

- Rosja z nikim nie zamierza rozmawiać w oparciu o "formułę pokoju" zaproponowaną przez Wołodymyra Zełenskiego - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti. "Jest oczywiste, że Kijów nie jest gotowy do dialogu" - stwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych. Wcześniej dla TASS powiedział, że USA nie zaangażują się bezpośrednio w wojnę.

Siergiej Ławrow nazwał "formułę pokojową" Wołodymyra Zełenskiego "iluzoryczną".

"Nie będziemy rozmawiać na takich warunkach"

- Wysuwając wszelkiego rodzaju pomysły i "formuły pokoju", Zełenski pielęgnuje iluzję osiągnięcia z pomocą Zachodu wycofania naszych wojsk z rosyjskiego terytorium Donbasu, Krymu, Zaporoża i obwodu chersońskiego, wypłaty reparacji przez Rosję, postawienia jej przed międzynarodowymi trybunałami - mówił agencji RIA Nowosti Siergiej Ławrow.

 

- Oczywiście nie będziemy z nikim rozmawiać na takich warunkach - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

 

Ławrow dodał, że Moskwa nie porzuciła idei rozwiązania konfliktu na drodze dyplomatycznej. Przypomniał, że zaraz po rozpoczęciu "specjalnej operacji wojskowej" - jak inwazję określa Kreml - Wołodymyr Zełenski wystąpił z apelem rozpoczęcia negocjacji pokojowych.

 

ZOBACZ: Ukraina. Orędzie Wołodymyra Zełenskiego: To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską

 

- Nie odrzuciliśmy jej i zgodziliśmy się na spotkanie z jego przedstawicielami. Kilka rund negocjacji pokazało, że udało się znaleźć obopólnie akceptowalne porozumienia, jednak rozpoczęty w lutym proces negocjacyjny pokazał całkowity brak samodzielności Zełenskiego w podejmowaniu ważnych decyzji - mówił Ławrow.

 

Dodał, że w kwietniu "na żądanie Anglosasów, zainteresowanych kontynuowaniem działań wojennych, Zełenski szybko przerwał negocjacje i zaostrzył znacznie swoje stanowisko".

 

Ławrow stwierdził, że "trudno powiedzieć, czy na Ukrainie są jeszcze odpowiedni politycy" do prowadzenia takich negocjacji. Zarzucał, że w Ukrainie obowiązuje "powszechna praktyka tłumienia sprzeciwu i pozasądowych represji wobec dysydentów".

Ławrow: Amerykanie nie chcą walczyć z Rosją

Ławrow powiedział z kolei w środę agencji TASS, że Kreml zapytał kanałami dyplomatycznymi, czy Stany Zjednoczone będą angażować się bezpośrednio w wojnę w Ukrainie.

 

- Pytaliśmy Amerykanów za pośrednictwem kanałów, którymi jeszcze dysponuje nasza ambasada, czy decyzja o wysłaniu systemów Patriot (do Ukrainy) oznacza, że będą tam również amerykańscy specjaliści, biorąc pod uwagę złożoność działania tych systemów - wyjaśnił Ławrow.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wiceminister: 35 tys. obiektów zniszczonych od początku inwazji. 702 krytyczne

 

- Powiedziano nam, że taka obecność nie jest planowana, bo Amerykanie nie chcą i nie będą walczyć bezpośrednio z Rosją - zaznaczył Ławrow.

 

Szef rosyjskiej dyplomacji argumentował także, że obiecane przez Waszyngton Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot zostaną rozmieszczone "w ciągu kilku miesięcy, ponieważ ukraińscy żołnierze zapoznają się z tą technologią".

Dziesięć punktów dla pokoju w Ukrainie

"Formuła pokoju" Wołodymyra Zełenskiego to dziesięciopunktowy plan obejmujący m.in. przywrócenie integralności terytorialnej, poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych, zrekompensowanie wszelkich strat, ukaranie każdego zbrodniarza wojennego i gwarancja, że ​​to się więcej nie powtórzy. Lider Ukrainy ogłosił go w listopadzie w czasie wystąpienia on line na szczycie G20.

 

Ria Novosti przypomina jednak, że Zełenski jednocześnie podpisał dekret o niemożności prowadzenia negocjacji z obecnym kierownictwem Rosji, co zdaniem agencji utrudni ten proces. Agencja przypomniała, że Władimir Putin powtarza frazę o "możliwości szybkiego zakończenia operacji specjalnej".

 

ZOBACZ: Ławrow: Propozycje dotyczące "demilitaryzacji" i "denazyfikacji" Ukrainy są dobrze znane Kijowowi


"Według Kremla Zełenski wie, że w razie potrzeby działania wojenne w kraju mogą zakończyć się następnego dnia" - pisze agencja RIA Nowosti.

 

"The Wall Street Journal" podał w tym tygodniu, że w lutym w rocznicę inwazji Wołodymyr Zełenski ma przedstawić nową propozycję, która będzie rozwinięciem znanej już 10-punktowej formuły.

 

21 grudnia w Waszyngtonie Zełenski uzyskał dodatkową pomoc wojskową z USA o wartości 1,85 mld dolarów, w tym wspomniany system Patriot i amunicję artyleryjską.

hlk/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie