Ukraina. Orędzie Wołodymyra Zełenskiego: To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską

Świat
Ukraina. Orędzie Wołodymyra Zełenskiego: To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską
Twitter/Rada Najwyższa Ukrainy
Wołodymyr Zełenski

Podczas ostatniego posiedzenia w tym roku ukraińskiego parlamentu prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie na temat stanu państwa. - Wielkość to siła ducha tych, którzy bronią swojego domu - przekazał. Dodał, że "dzięki Ukraińcom świat przypomina sobie, co to znaczy być zwycięzcą". Przemówienie trwało 52 minuty, było 41 razy przerywane oklaskami.

- Pomogliśmy Zachodowi odnaleźć się na nowo - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas orędzia wygłoszonego w Radzie Najwyższej Ukrainy. Dodał, że dzięki postawie Ukrainy "nikt nie boi się już Rosji".

 

- To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską - podkreślił prezydent Ukrainy. - Dzięki Ukraińcom świat przypomina sobie, co to znaczy być zwycięzcą - przekazał. Zełenski dodał, że nadszedł czas "na negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej".

 

- Jeszcze rok temu wydawało się niemożliwe, że nasze państwo będzie miało systemy obrony powietrznej Patriot - przekazał prezydent Ukrainy. Dodał, że jest to szczególny znak zaufania dla Kijowa. - To jest prawdziwy sojusz ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Zełenski.

 

Prezydent w orędziu stwierdził, że ukraińscy żołnierze udowadniają, że "wielkość nie zależy od rozmiaru państwa ani zapasu rakiet".

"Nic nie jest w stanie zatrzymać Ukrainy"

- Wielkość to siła ducha tych, którzy bronią swojego domu - powiedział Zełenski. Dodał, że "Ukraińcy wyparli okupantów spod Kijowa i to był pierwszy punkt zwrotny w wojnie".

 

- Pokazało to siłę naszego oporu. Ukraińscy żołnierze wyzwolili Wyspę Węży i od tej pory każdy okupant wie, jaką odpowiedź może usłyszeć od Ukraińców w reakcji na wtargnięcie na nasze terytorium. Nic nie jest w stanie zatrzymać Ukrainy - przekazał prezydent.

 

Podczas posiedzenia parlamentu Wołydymyr Zełenski nadał także tytuły Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy. Wręczył również nagrody i medale ukraińskim żołnierzom.

 

"Odznaczenia otrzymali żołnierze, którzy oddali życie w walce o nasze państwo" - napisano w mediach społecznościowych.

 

 

"Obowiązkiem państwa jest zapewnienie, by miliony ludzi wróciło do kraju"

Zełenski zaznaczył, że ważny jest także rozwój ukraińskiej gospodarki po zakończeniu wojny.

 

- Wróg postawił sobie za cel zniszczenie naszego sektora energetycznego, musimy stać się liderem w przekształcaniu naszej energetyki tak, aby wytrzymała wszelkie zagrożenia - militarne, polityczne, ekonomiczne, a nawet klimatyczne - zapowiedział.

 

Prezydent Ukrainy przekazał, że jednym z istotnych obowiązków państwa jest zapewnienie, by miliony ludzi, którzy uciekli przed wojną za granicę, wrócili do kraju.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski w Kongresie: Wasze pieniądze to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację

 

- Musimy ich ocalić, jako część ukraińskiego społeczeństwa. Musimy zapewnić im powrót - powiedział Zełenski. Prezydent podziękował państwom Unii Europejskiej, które udzieliły pomocy Ukraińcom.

 

- Odbudowa Ukrainy po działaniach wojennych będzie największym projektem gospodarczym w Europie - podsumował Wołodymyr Zełenski. Prezydent zachęcił, aby parlament opracowywał normy prawne, które ułatwią podmiotom gospodarczym wzięcie udziału w odbudowie Ukrainy.

mbl/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie