Ukraina: Zmasowany atak rakietowy Rosjan. Wybuchy w Kijowie, Lwowie i Odessie

Świat
Ukraina: Zmasowany atak rakietowy Rosjan. Wybuchy w Kijowie, Lwowie i Odessie
Twitter/Anton Heraszczenko
Alarmy bombowe na terenie całej Ukrainy

Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny - ocenił w czwartek rano na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W kraju trwa zmasowany atak rakietowy wroga. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W godzinach porannych wojska agresora zaatakowały sąsiedni kraj przy użyciu 100-120 pocisków manewrujących, wystrzelonych z bombowców strategicznych i okrętów na Morzu Czarnym. Większość rakiet została zneutralizowana. Odnotowano jednak kilka uderzeń w obiekty cywilne.

 

Jak oznajmił doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz, w czwartek można spodziewać się ataku z użyciem nawet około 100 pocisków, wystrzelonych w kilku turach.

 

"Pracują siły obrony powietrznej. Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły prywatny budynek w dzielnicy darnickiej (w Kijowie) i zaparkowany w pobliżu samochód. Weryfikujemy informacje na temat ofiar" - podały na Telegramie władze ukraińskiej stolicy.

 

"Podobno nadlatuje ponad 120 pocisków. To jak dotąd największy atak" - przekazał na Twitterze dziennikarz Ilja Ponomarenko.

 

Ukraina: Uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej 

Pociski wroga trafiły w kilka celów w Charkowie. "Seria wybuchów w mieście. (...) Sprawdzamy, w co dokładnie uderzono i czy ktoś ucierpiał" - napisał w mediach społecznościowych mer Charkowa Ihor Terechow.

 

Odgłosy wybuchów było również słychać m.in. we Lwowie, Odessie i Mikołajowie. W obwodach żytomierskim i połtawskim uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej - poinformował portal Suspilne.

 

Co najmniej trzy pociski zestrzelono nad Morzem Czarnym, niedaleko wybrzeża w obwodzie mikołajowskim na południu kraju - przekazał Kim.

Ostrzał Ukrainy. Brak doniesień o ofiarach

Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, wiadomo jedynie o trzech osobach rannych w Kijowie. Poinformowało o tym ukraińskie dowództwo sił powietrznych, źródła w administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a także władze poszczególnych regionów.

 

"Poranek, wieś w obwodzie iwanofrankowskim, niemal 1000 kilometrów od Rosji. Rakieta trafia prosto w dom i cudem nie eksploduje" - napisał na Telegramie wiceszef biura (kancelarii) Zełenskiego Kyryło Tymoszenko, który opublikował zdjęcie pocisku manewrującego w zniszczonym mieszkaniu.

 

zdr/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie