Rosja: Żołnierze będą mogli zamrażać nasienie za darmo

Świat
Rosja: Żołnierze będą mogli zamrażać nasienie za darmo
eng.mil.ru

Według szefa Rosyjskiego Związku Prawników Igora Trunowa rosyjscy żołnierze powołani do walki w Ukrainie będą mieli możliwość bezpłatnego przechowywania zamrożonej spermy. W ciągu kilku dni od ogłoszenia częściowej mobilizacji w Sankt Petersburgu wzrosła liczba mężczyzn chcących zamrozić swoje nasienie.

Igor Trunow powiedział państwowej agencji informacyjnej TASS, że ministerstwo zdrowia odpowiedziało na jego apel o bezpłatny kriobank i zmiany w obowiązkowym ubezpieczeniu medycznym.

 

Rosja zmobilizowała 300 000 rezerwistów po serii niepowodzeń w wojnie w Ukrainie. Według raportów mężczyźni zaczęli wtedy przychodzić do klinik, aby zamrozić nasienie.

 

ZOBACZ: Dmytro Kułeba: Rosja nielegalnie zajmuje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

 

Trunov ogłosił na Twitterze, że jego związek składa wniosek w imieniu kilku par, w których mąż został powołany do udziału w wojnie w Ukrainie.

 

Ministerstwo zdrowia nie skomentowało jeszcze uwag Trunova. Prawnik powiedział agencji TASS, że ministerstwo "określiło możliwość wsparcia finansowego z budżetu federalnego na bezpłatną konserwację i przechowywanie komórek rozrodczych (plemników) dla obywateli zmobilizowanych do udziału w specjalnej operacji wojskowej na lata 2022-2024”.

Częściowa mobilizacja w Rosji

We wrześniu prezydent Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Ponad 250 000 Rosjan uciekło z kraju, aby uniknąć poboru.

 

Według rosyjskiego portalu Fontanka w ciągu kilku dni od ogłoszenia częściowej mobilizacji w Sankt Petersburgu poinformowano o gwałtownym wzroście liczby mężczyzn zgłaszających się do klinik zapłodnienia in vitro i leczenia niepłodności w celu zamrożenia nasienia i sporządzenia dokumentów uprawniających żony do korzystania z niego.

an/pgo/bbc.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie