Dmytro Kułeba: Rosja nielegalnie zajmuje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Świat
Dmytro Kułeba: Rosja nielegalnie zajmuje miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
PAP/Eugene Titov/Zdj. ilustracyjne
Zniszczony rosyjski czołg w obwodzie charkowskim

"Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest uzurpatorem miejsca po ZSRR" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Poinformował także o zainicjowaniu procesu, który ma wykluczyć Federację Rosyjską z RB oraz z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ukraina zaapelowała o poparcie wniosku pozostałych członków ONZ.

"Dziś podjęliśmy ważny krok. Ukraina zainicjowała proces, którego celem jest wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa i z samej ONZ" - przekazał minister Dmytro Kułeba.

 

Szef MSZ poinformował, że Ukraina przekazała swoje wyjaśnienia odnośnie nielegalności zasiadania Rosji w RB ONZ. Według tego stanowiska, "31 lat temu delegacja rosyjska de facto zaczęła okupować w RB ONZ miejsce ZSRR".

 

"Rosja nie miała ku temu żadnych podstaw statutowych" - wyjaśnił Kułeba. "Pogwałcenie statutu odbyło się na podstawie... zwykłej zamiany tabliczek z 'ZSRR' na 'Federacja Rosyjska' " - dodał minister na Facebooku.

 

 

"Ukraina nie będzie milczeć"

Szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że wejście Rosji do ONZ odbyło się z naruszeniem punktu 2. artykułu 4. statutu ONZ, który wyznacza procedurę przystąpienia do organizacji.

 

"Przez ponad trzy dekady ten wstydliwy fakt był po prostu ignorowany. Ale Ukraina nie będzie milczeć. Dziś rozpoczęliśmy walkę o pozbawienie Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ta walka nie będzie łatwa, będzie się jej przeciwstawiać nie tylko Rosja. Ale wystąpimy przeciwko kłamstwom i fałszerstwom" - napisał Kułeba.

 

ZOBACZ: Ambasador Rosji wyszedł z posiedzenia ONZ. Nie chciał słuchać odpowiednika z Ukrainy

 

Jak dodano we wpisie, "Ukraina wzywa państwa członkowskie ONZ do przywrócenia stosowania Karty Narodów Zjednoczonych w kwestii legalności członkostwa Federacji Rosyjskiej w ONZ, pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wydalenia jej z całej ONZ. Kierując się zasadą równości członków ONZ, Federacja Rosyjska powinna przejść taką samą międzynarodową drogę prawną do członkostwa w Organizacji jak inne państwa".

 

W innym oświadczeniu wskazano, że po rozpadzie Związku Radzieckiego wniosek Kremla o kontynuowaniu przez Rosję członkostwa w ONZ, powinien był zostać rozpatrzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych. Tak wnioskowały o członkostwo Czechy i Słowacja po tym, jak przestała istnieć Czechosłowacja.

mbl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie