Turcja. Odkryto dodatkowe złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Świat
Turcja. Odkryto dodatkowe złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym
Pixabay/Gerd Altmann
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że jeden ze statków wiertniczych odkrył dodatkowe 58 mld metrów sześciennych gazu ziemnego na Morzu Czarnym. Prezydent powiedział, że nowe odkrycie znacząco przyczyni się do niezależności energetycznej kraju. Obecnie Turcja sprowadza surowce energetyczne z zagranicy.

Erdogan zauważył, że łączne zasoby gazu ziemnego w Morzu Czarnym należące do Turcji wynoszą 710 mld metrów sześciennych, a ich wartość rynkowa to 1 bilion dolarów. Nowo odkryte złoże znajduje się na głębokości trzech tysięcy metrów w bloku Çaycuma 1 - przekazał dziennik "Daily Sabah".

 

- Ostatecznym celem Turcji jest ogłoszenie niezależności energetycznej od zagranicznej ropy i gazu ziemnego tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent. Dodał, że wkrótce rozpoczną się nowe odwierty na dnie morza.

 

Rząd chce rozpocząć pompowanie gazu do sieci krajowej w 2023 roku, w stulecie powstania nowoczesnego państwa tureckiego.

 

Jak zapowiedziano, trzy statki wiertnicze połączą siły i będą wspólnie działać na Morzu Czarnym, aby przyspieszyć zadania związane z wykorzystaniem gazu ziemnego odkrytego w tym regionie.

Turcja obecnie jest zależna od importowanych surowców

W 2022 roku Ankara wykonała 94 odwierty poszukiwawcze i 56 odwiertów produkcyjnych. W 2023 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra energii, Turcja będzie miała łącznie 207 odwiertów, w tym 134 poszukiwawcze i 73 produkcyjne.

 

Erdogan zakłada dywersyfikację źródeł energii oraz zintensyfikowanie wykorzystania własnych rezerw na Morzu Czarnym. Turcja obecnie jest zależna od importowanych surowców, sprowadzanych m.in. z Rosji, Azerbejdżanu i Iranu.

 

ZOBACZ: Turcja. Ataki lotnicze na kurdyjskie wsie. Ankara wini Kurdów za wybuch w Stambule

 

Dodatkowo Ankara wzmocniła inicjatywy we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie odkryto w ostatnich lata rezerwy gazu. Wiercenia wykonane przez Turcję na wodach Grecji i Cypru wywołały napięcia w relacjach między tymi krajami. 

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie