Emilian Kamiński nie żyje. Aktor i reżyser miał 70 lat

Polska
Emilian Kamiński nie żyje. Aktor i reżyser miał 70 lat
PAP/Radek Pietruszka
Emilian Ka miński nie żyje

W wieku 70 lat zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński. Informację o śmierci potwierdziła rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica Patrycja Pawlik. "Trudno wymienić wszystkiego jego aktywności i sukcesy, ale kolejne pokolenia Polaków zapamiętają jego wspaniałe kreacje aktorskie, jego wielki patriotyzm i po prostu przyzwoitość" - wspomina premier Mateusz Morawiecki.

Emilian Kamiński odszedł w wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie. 

"Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach" - przekazała rodzina i pracownicy Teatru Kamienica za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

 

Na stronie Teatru Kamienica pojawiła się okolicznościowa czarno-biała grafika upamiętniająca zmarłego aktora. 

Aktor Bogdan Kalus na antenie Polsat News wspominał najważniejsze role Emiliana Kamińskiego. - Ról była oczywiście cała masa. On w każdej dziedzinie, czy jak brał gitarę do ręki i śpiewał ballady rosyjskich twórców, był znakomity. Emilian był aktorem kompletnym, potrafił śpiewać, potrafił tańczyć, potrafił zagrać komediowo, potrafił zagrać dramatycznie, potrafił zagrać wzruszająco. Szkoda, po ludzku szkoda - mówił.

Politycy żegnają aktora

Zmarłego za pośrednictwem mediów społecznościowych pożegnał premier Mateusz Morawiecki. "Trudno wymienić wszystkiego jego aktywności i sukcesy, ale kolejne pokolenia Polaków zapamiętają jego wspaniałe kreacje aktorskie, jego wielki patriotyzm i po prostu przyzwoitość" - napisał. 

 

 

Emiliana Kamińskiego pożegnał prezydent Andrzej Duda.

 

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Emiliana Kamińskiego. Aktor i reżyser, twórca warszawskiego Teatru Kamienica, w stanie wojennym jeden ze współtwórców Teatru Domowego. Ale przede wszystkim Człowiek życzliwy ludziom, Artysta szanujący widzów, uparty Twórca-Wizjoner. RIP" - napisał w mediach społecznościowych.

 

 

"Odszedł Emilian Kamiński, wybitny aktor, reżyser, twórca Teatru Kamienica. Niezwykle lubiany przez publiczność. W stanie wojennym współtworzył Teatr Domowy. Prawdziwy pasjonat i profesjonalista polskiej kultury. Cześć Jego Pamięci" - napisał Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński na Twitterze. 

 

Emilian Kamiński nie żyje

Emilian Kamiński był aktorem i reżyserem, założycielem Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie. Na swoim koncie miał ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na scenie debiutował w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli, wcielił się w postać Pawła. 

 

Występował w spektaklach takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Janusz Warmiński, Robert Gliński, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Dejmek, Kazimierz Kutrz czy Jan Englert.

 

Emilian Kamiński zyskał popularność jako aktor telewizyjny rolą malarza Jerzego Zawadzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa "Szaleństwa panny Ewy" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Kamiński od 2009 roku prowadził własny Teatr Kamienica w Warszawie.

 

WIDEO: Zobacz wspomnienie o Emilianie Kamińskim

Emilian Kamiński odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

23 grudnia 2022 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

 

"Za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej oraz osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski" - przekazał resort. 

 

anw/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie