Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Aktorka miała 94 lata

Polska
Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Aktorka miała 94 lata
Wikipedia/Cedro
Anna Lutosławska-Jaworska

W Krakowie w wieku 94 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Anna Lutosławska-Jaworska. Znana jest z ról w popularnych serialach, jak "Lekarze" czy "Ojciec Mateusz". Występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Bronisława Komorowskiego.

O śmierci poinformowała Anna Wszelaczyńska, członkini Soroptimist International of Europe oraz przewodniczka po Krakowie. Aktorka zmarła w poniedziałek.

 

"Z ogromnym żalem dowiedziałyśmy się o śmierci Krakowianki Roku 2013 Anny Lutosławskiej – Jaworskiej" - przekazano na Facebooku.

 

 

Aktorka urodziła się w 1928 r. w Krakowie. Zadebiutowała 1 maja 1945 w przedstawieniu "Beksa" w reżyserii Marii Biliżanki.

 

W swojej karierze teatralnej wystąpiła w ponad stu rolach w różnych spektaklach. Wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (Akademii Sztuk Teatralnych) i na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Anna Lutosławska – Jaworska grała w popularnych serialach. Wystąpiła w "Lekarzach", "Barwach szczęścia", "Pierwszej miłości" i "Ojcu Mateuszu".  Aktorka wystąpiła także w kilkudziesięciu spektaklach Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia.

Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

W 1981 r. wyjechała z drugim mężem, Michałem Jaworskim, do Algierii. Zajęła się tam malarstwem i fotografią.

 

ZOBACZ: Nie żyje założyciel telewizji TVN Mariusz Walter. Miał 85 lat

 

Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 r. nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

mbl/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie