Pogoda na święta. Przejściowe opady śniegu z deszczem. Wydano ostrzeżenia przed gołoledzią

Polska
Pogoda na święta. Przejściowe opady śniegu z deszczem. Wydano ostrzeżenia przed gołoledzią
Flickr/Piotrek Matuszek
Pogoda w święta będzie utrzymywała się powyżej zera

Nadchodząca Wigilia i Święta Bożego Narodzenia, upłyną z przewagą dużego zachmurzenia i z opadami deszczu - przekazał IMGW. Jak zapowiedziano, ogólnie będzie ciepło. Temperatura może dochodzić do 10 stopni Celsjusza.

W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia będzie duże zachmurzenie. Wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem, szczególnie na południu kraju.

 

Temperatura maksymalna osiągnie 10 stopni Celsjusza na Śląsku, do jednego stopnia na Podlasiu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany - przekazał IMGW.

 

 

W nocy z soboty na niedzielę, najzimniej będzie na Podlasiu, do minus trzech stopni. W woj. pomorskim będą dwa stopnie poniżej zera.

 

Na południu kraju temperatury będą sięgać trzech stopni. W nocy na zachodzie Polski będą cztery stopnie powyżej zera.

 

 

Jak przekazał IMGW, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia upłynie z dużym zachmurzeniem i z opadami deszczu, spowodowanymi przechodzeniem przez Polskę kolejnych stref frontowych.

 

Na terenach górskich i przejściowo na północnym wschodzie może dojść do opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.

 

Prognozy przewidują, że najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura może dochodzić do 10 stopni Celsjusza. Najchłodniej zaś ma być na północnym-wschodzie Polski. Tam temperatura maksymalna sięgać będzie czterech stopni.

Ostrzeżenie dla północnej części kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącym deszczem, który może powodować gołoledź dla południowej części województwa pomorskiego, całego kujawsko-pomorskiego oraz wschodniej części zachodniopomorskiego.

 

Zjawisko takie może wystąpić także w kilku powiatach woj. mazowieckiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

"Jeżeli wybieracie się w podróż dziś wieczorem lub w nocy, zwłaszcza w północnej części Polski, zachowajcie szczególną ostrożność, gdyż dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia przed marznącymi opadami" - przekazał IMGW-PIB.

 

 

" W centrum trudno będzie znaleźć pierwszą gwiazdkę"

Jak przekazał ośrodek, w związku z dużym zachmurzeniem mogą wystąpić trudności z dostrzeżeniem pierwszej, wigilijnej gwiazdki.

 

"Dzisiejszego wieczora w centralnej Polsce niestety próżno będzie szukać pierwszej gwiazdki - niebo będzie zachmurzone, a dodatkowo padał będzie deszcz i deszcz ze śniegiem. Najwięcej szans na nieco przejaśnień będzie na południowym zachodzie kraju" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

 

W niedzielę Polska będzie pomiędzy wyżem z centrami nad Bałkanami i nad zachodnią Rosją, a rozległym niżem z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. Spowoduje to napływ polarnego morskiego powietrza. Ciśnienie będzie spadać.

 

W poniedziałek cały kraj będzie pod wpływem zatoki niżu znad Morza Bałtyckiego. Na południowym wschodzie oddziaływać będzie chłodny front atmosferyczny. Z zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie.

 

 

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie