RPA. Znalazł śmiertelnie groźny "prezent" pod choinką. Czarna mamba pojawiła się tuż przed Wigilią

Świat
RPA. Znalazł śmiertelnie groźny "prezent" pod choinką. Czarna mamba pojawiła się tuż przed Wigilią
Flickr.com/World Leaks/Facebook.com/Nick Evans- Snake Rescuer
Czarna mamba jest największym jadowitym wężem w Afryce

Mieszkańcy domu jednorodzinnego w RPA natknęli się na nietypowy "prezent" pod swoim bożonarodzeniowym drzewkiem - u stóp choinki leżał jadowity wąż - śmiertelnie groźna czarna mamba. "Mikołaj zostawił mi wcześniejszy prezent" - napisał pod zdjęciem prezentującym schwytanego gada Nick Evans, łowca węży.

Trudno wyobrazić sobie zdziwienie rodziny z miejscowości Queensburgh w Południowej Afryce, która zamiast prawdziwych prezentów, pod swoją choinką znalazła długą na niemal dwa metry czarną mambę.

 

Zanim jadowity wąż schował się za głośnikiem stojącym na podłodze przy ścianie, wcześniej wił się na sztucznym świątecznym drzewku w górę i w dół, oplatając jego plastikowy trzon.

 

"Święty Mikołaj zostawił mi wczesny prezent bożonarodzeniowy, tylko nie w moim domu" – zażartował łapacz węży Nick Evans w poście na Facebooku, opisując cały incydent. "Żałuję, że nie czekał na mnie na drzewie. To byłyby fajne zdjęcia!" - zauważył autor zdjęcia, na którym trzyma w ręku niebezpiecznego gada.

 

 

Jak można dowiedzieć się z opisu profesjonalnego łowcy węży, którego wezwała przerażona rodzina, odpoczywająca na ze zewnątrz czarna mamba prawdopodobnie została przestraszona przez ogrodnika, po czym - szukając schronienia - wpełzła do domu przez otwarte drzwi.

 

Uwagę węża zwróciła stojąca w pomieszczeniu choinka, którą uznał za dobre miejsce do przeczekania zagrożenia. Dopiero po pewnym czasie gad zsunął się ze sztucznego drzewka i ukrył się za głośnikiem.

 

ZOBACZ: USA. Pyton birmański połknął aligatora w całości. Węże te są na Florydzie gatunkiem inwazyjnym

 

"Podniosłem go z miejsca za pomocą szczypiec i położyłem na podłodze salonu, gdzie go unieruchomiłem. Ma około 2, może 2,1 metra, brakuje też trochę ogona. Całkiem zrelaksowany okaz, pomimo stresu, jaki przeszedł. Rodzina była raczej zszokowana (...). To jedno z najzabawniejszych miejsc, w których znalazłem mambę - przyznał Nick Evans.

Czarna mamba - jeden z najbardziej śmiercionośnych węży na świecie

Ugryzienie węża zwanego czarną mambą uwalnia szybko działającą neurotoksynę, która może zabić człowieka w ciągu zaledwie 20 minut w skutek nieodwracalnego i ciężkiego uszkodzenia układu nerwowego ofiary.

 

Te największe jadowite gady występują głównie w Afryce na sawannach, skalistych wzgórzach i leśnych polanach. Długość czarnej mamby przekracza 2,5 metra i może dojść nawet do 4,5 metra. Gdy ucieka lub poluje jest w stanie poruszać się z prędkością 20 kilometrów na godzinę.

 

ZOBACZ: Lublin. Korzystał z toalety w mieszkaniu, na plecy spadł mu wąż

 

Gdy czują się zagrożone, stają się agresywne, a w chwili ataku odskakują na wysokość kilku metrów. Zdarza się, że w poszukiwaniu zdobyczy przypełzają do zamieszkanych obszarów, gdzie polują na szczury i zdziczałe kocięta. Zgłaszane są też przypadki znajdowania czarnych mamb w mieszkaniach, gdzie szukają najczęściej miejsc do ukrycia.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie