Gen. Bogusław Pacek w "Gościu Wydarzeń": Na miejscu gen. Szymczyka zakończyłbym służbę

Polska
Gen. Bogusław Pacek w "Gościu Wydarzeń": Na miejscu gen. Szymczyka zakończyłbym służbę
Polsat News
Generał Bogusław Pacek i generał Jarosław Szymczyk

- Komendant główny policji jest pierwszym policjantem i powinien kierować się dobrem tej instytucji - powiedział generał Bogusław Pacek w Polsat News, komentując sprawę eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji. - Na miejscu gen. Jarosława Szymczyka zakończyłbym służbę - dodał. 

Prowadząca program "Gość Wydarzeń" Katarzyna Zdanowicz zapytała generała Bogusława Packa, dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, co sądzi o słowach gen. Jarosława Szymczyka, który powiedział, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że czuje się ofiarą, a nie sprawcą sytuacji związanej z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji.

 

- To jest niepotrzebna retoryka - odpowiedział generał Pacek. Dodał, że nawet jeżeli wybuch granatnika jest nieszczęśliwym wypadkiem, to w takiej sytuacji, nie ma innego wyjścia jak podanie się do dymisji. - Na jego miejscu zakończyłbym służbę - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Komorowski: Gen. Szymczyk, wwożąc do Polski granatnik, złamał przepisy prawa międzynarodowego

 

- Rozmowa o tym co i jak, nie jest na teraz. Ilość błędów które tam występują jest zbyt duża - wyjaśnił generał. - Gdyby nie złamano procedur, to do niczego by nie doszło - przekazał. - To są rzeczy podstawowe. Broń nie powinna być załadowana, ani przewieziona i w ogóle wręczona - wyliczał generał.

 

- Nie wierzę w to, że to była atrapa. Generał jest doświadczonym policjantem i z całą pewnością potrafi to odróżnić. Myślę, że to kwestia jakiejś takiej "obrony medialnej". Gdybym miał okazję porozmawiać z komendantem głównym, powiedziałbym, że to jest niepotrzebne - powiedział generał.

 

- Komendant główny policji jest pierwszym policjantem i powinien kierować się dobrem policji, a to dobro policji dzisiaj mówi, żeby jak najszybciej zamknąć ten temat i żeby policja mogła normalnie funkcjonować - wyjaśnił.

"To jest wojna z całym społeczeństwem ukraińskim"

- Ukraina może wytrzymać kolejny atak Rosji - powiedział generał Pacek, zapytany o sytuacje na froncie wojennym. - Dziś na świecie trudno byłoby znaleźć drugą taką nację, która przez blisko rok opiera się Rosji - dodał.

 

Generał przekazał, że obawia się o to, jak okrutna będzie ta wojna w nadchodzących miesiącach. - To jest wojna z całym społeczeństwem. Taka jest strategia Rosji, aby uderzać w infrastrukturę krytyczną. Chcą aby osłabić nastawienie całego społeczeństwa do wojny - wyjaśnił gość.

 

ZOBACZ: Generał Pacek: Moim zdaniem Ukraina i USA rozmawiały o Patriotach na najwyższym szczeblu

 

- O tym czy będzie ewakuacja z Ukrainy to trudno powiedzieć - przekazał generał. - Może będzie konieczna, jeśli będą długie przerwy w dostawie prądu - powiedział. - Ukraina już dziś szuka takich rozwiązań, aby dać schronienie przed chłodem swoim mieszkańcom. Są budowane małe miasteczka, gdzie będzie można się schronić przed zimnem - dodał generał Pacek.

 

- Przygotowanie Polski do przyjęcia kolejnych uchodźców jest skomplikowanym problemem - przekazał gość. - Pokazaliśmy, że mamy lepiej gotowe na to społeczeństwo niż państwo - wyjaśnił.

 

WIDEO: Gen. Bogusław Pacek w "Gościu Wydarzeń": Na miejscu gen. Szymczyka zakończyłbym służbę

 

 

Na temat pomysłów wysłania baterii patriot do Ukrainy, generał Pacek mówił, że byłoby to bardzo znaczącą pomocą dla Kijowa. - Na pewno pomogłoby to zabezpieczać infrastrukturę. Amerykanie dobrze wiedzą, że takie uzbrojenie musi być dostarczone w odpowiednim momencie, bo wtedy będzie bronić się samo - wyjaśnił generał.

 

- Ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów są potrzebne i konieczne - powiedział zaproszony do studia gość, odnosząc się pomysłu Ministerstwa Obrony Narodowej. - To jest inicjatywa chwalebna. W obliczu wojny w sąsiednim kraju, można jedynie spytać dlaczego, tak mało tych ćwiczeń - podsumował.

 

 

mbl/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie