Wielka Brytania: Król Karol III tańczy z siostrą Anne Frank. Uroczystość z okazji Chanuki

Świat
Wielka Brytania: Król Karol III tańczy z siostrą Anne Frank. Uroczystość z okazji Chanuki
Reuters
Król Karol III podczas tańca w centrum społeczności żydowskiej w Londynie

- Król był słodki, nie wywyższa się. Bardzo łatwo się z nim rozmawia - powiedziała 93-letnia Eva Schloss, z którą zatańczył Karol III podczas obchodów Chanuki. Monarcha odwiedził członków społeczności żydowskiej w Londynie i nauczył się od nich kroków ludowego tańca - hory.

Karol III zjawił się w piątek w londyńskim centrum społeczności żydowskiej JW3, gdzie - jak opisują brytyjskie media - został "entuzjastycznie przywitany". Jego wizyta miała związek z rozpoczynającą się w niedzielę Chanuką, czyli ośmiodniowym judaistycznym Świętem Świateł, gdy rytualnie zapala się świece na specjalnym świeczniku.

Karol III tańczył z przyrodnią siostrą Anne Frank

Monarcha był w dobrym nastroju, dlatego poza kurtuazyjnymi rozmowami postanowił zatańczyć. Do zabawy zachęcił m.in. 93-letnią Evę Schloss, która przeżyła pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych, a po przegranej III Rzeszy zaangażowała się w walkę o pokój na świecie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Do obiegu trafiły pierwsze monety z wizerunkiem króla Karola III

 

Jest ona przyrodnią siostrą Anne Frank, żydowskiej nastolatki zmarłej w lutym 1945 roku, autorki dziennika z czasów II wojny światowej. - Król był słodki, naprawdę zaangażował się w taniec. Wydawało się, że mu się to podoba, był bardzo zrelaksowany - powiedziała Schloss.

 

Jak dodała, z Karolem III "bardzo łatwo się rozmawia". - Nie wywyższa się. Rodzina królewska to również ludzie. Chcą być częścią społeczności, wśród Brytyjczyków i wszystkim pomagać - uznała.

Istotna zmiana podczas koronacji nowego króla. Będzie służył wszystkim religiom

Nagranie z zabawy króla opublikowała agencja Reutera. Widać na nim, jak monarcha tańczy horę w kółku z seniorami do żydowskiej muzyki, a inni zgromadzeni na sali klaszczą. Hora to popularny w Izraelu taniec ludowy, którego kroków nauczył Karola III jeden ze starszych mężczyzn.


WIDEO: Tak tańczy Karol III. Zjawił się na obchodach Chanuki

 

Podczas wizyty w JW3 król spotkał się także z wolontariuszami przygotowującymi posiłki oraz prezenty w ramach akcji charytatywnej. To nie pierwszy raz, gdy wziął udział w obchodach Chanuki. Poprzednio stało się to w 2019 roku, gdy z tej okazji - jeszcze jako następca tronu - zorganizował przyjęcie w pałacu Buckingham.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Król Karol III ponownie obrzucony jajkami

 

"Daily Telegraph" przypomniał, że podczas zaplanowanej na maj 2023 roku koronacji Karol III zostanie okrzyknięty sługą wszystkich wyznań religijnych. To zmiana względem tego, co podczas poprzedniej takiej uroczystości w 1953 roku ślubowała jego matka. Elżbieta II obiecała wówczas "stać na straży praw Kościoła anglikańskiego".

wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie